Naga MarketsPiątek, 13 stycznia – data dla przesądnych być może mało szczęśliwa. A czy dzisiejszy dzień okazał się być pechowym dla polskiej gospodarki? Mając na uwadze popołudniowe publikacje agencji ratingowych, przyjrzyjmy się bliżej najnowszym danym Głównego Urzędu Statystycznego.


Inflacja bez zmian

Wskaźnik inflacji konsumenckiej CPI w grudniu 2016 roku wzrósł o 0,7% w stosunku do miesiąca poprzedniego. Wysokość miesięcznego wskaźnika CPI okazałą się być zatem zgodna z dotychczaoswymi prognozami rynkowymi (0,7%) jak również poprzednią publikacją (0,7%). W ujęciu rocznym CPI zmieniło się o 0,8% i podobnie jak w przypadku ujęcia miesięcznego – tu również nie zanotowano niespodzianek (zarówno prognozy rynkowe jak i wartość poprzednia wskaźnika również wyniosły 0,8%).

Jak czytamy w najnowszym raporcie GUS: “Największy wpływ na wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem miały w tym okresie wyższe ceny w zakresie transportu (o 4,3%), a także żywności (o 1,3%), które podwyższyły ten wskaźnik odpowiednio o 0,37 p. proc. i 0,30 p. proc.”.

Gorzej z rachunkiem bieżącym

Bilans handlu zagranicznego wypadł nieco gorzej niż oczekiwali tego inwestorzy. Na szczęście są to jedynie dane za listopad. W przedostatnim miesiącu poprzedniego roku polska gospodarka zanotowała deficyt handlowy w wysokości 427 mln EUR. Znacznie więcej niż zakładały to prognozy rynkowe (340 mln EUR), ale jednocześnie mniej niż wartość z października (-531 mln EUR).

GUS informuje, że “w okresie styczeń – listopad 2016 r. eksport w cenach bieżących wyniósł 730011,1 mln zł, a import 711105,0 mln zł. Dodatnie saldo ukształtowało się na poziomie 18906,1 mln zł, natomiast po jedenastu miesiącach 2015 r. wyniosło 9590,5 mln zł. W porównaniu z analogicznym okresem 2015 r. eksport wzrósł o 5,7%, a import był wyższy o 4,4%.”

Jak reaguje złotówka?

Pierwsza reakcja naszej waluty przyniosła niewielkie spadki. EUR/PLN powróciło powyżej 4,37 – para oscyluje wokół tego poziomu od wtorku:

eurplnh1Znacznie lepiej złotówka radzi sobie w parze z dolarem amerykańskim. Słabość USD powoduje, że pomimo mieszanych danych z naszej gospodarki, USD/PLN wyraźnie traci:

Para zbliża się do silnego wsparcia w okolicy 4,0950
Para zbliża się do silnego wsparcia w okolicy 4,0950


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here