Naga MarketsOstatnio miałem nie lada problem z rozdzieleniem swojego kapitału pomiędzy kontem akcyjnym i kontraktowym. Zrobiłem małe podsumowanie transakcji i wyszło mi, że zdecydowanie lepiej wychodzą mi inwestycje za pomocą kontraktów terminowych (z kwoty 2,5k PLN od października 2015 do ok. 6,0k PLN – 140%). Na koncie akcyjnym w ostatnim czasie mój bilans półroczny kręci się wokół zera ale z tendencją do strat. Wiem, co jest powodem takiego zjawiska – moje średnio i długoterminowe podejście. Podczas gdy na wykresach panuje niepewność większość moich inwestycji po dłuższym czasie kończy się zamknięciem na poziomie breakeven. Tu trzeba przyklasnąć kontraktom terminowym, które dają możliwość zarabiania podczas spadków (brałem udział w dużym spadku kontraktu terminowego na akcje KGHM, od początku listopada 2015 do początku grudnia 2015). Na moim celowniku również są inne kontrakty, np. na akcje PKN Orlen. Miałeś okazję przeczytać dwa wpisy na ten temat (Link 1, Link 2).

Musisz pamiętać, że ja od czasu publikacji wspomnianych wpisów cały czas posiadałem minimum 1 szt (a w porywach 3 szt. Dobrałem 2 szt w chwili przełamania linii trendu)fpknZ góry ustaliłem poziom TP i długo nie musiałem czekać na realizację szybkiego zysku. NA screenie pokazałem również miejsce, gdzie pozbyłem się ostatniej sztuki kontraktu – na nim zarobiłem najwięcej – ok. 700 zł.

Rozochocony przepięknym zyskiem i dobrym wyczuciem rynku postanowiłem odwrócić moje nastawienie i od razu zająłem pozycję long.


Sprawdź ofertę brokera HFT w zakresie kontraktów terminowych na polskie akcje.


 

Przechodzę do meritum. Co było motywacją do zajęcia pozycji long?fpkn-tygNie trzeba komentować – miejsce nieprzypadkowe. A wiesz jak wyglądał wtedy wykres spółki PKN Orlen, czyli instrumentu bazowego?pkkknWidzisz różnice? Przyznam, że porównałem wykresy dopiero po zajęciu pozycji long. Jak zacząłem je porównywać, po prostu zgłupiałem. Kontrakty klarownie dotarły do wyraźnego wsparcia ale PKN przebił wsparcie ale w dodatku nie to samo co widać na wykresie kontraktów. Wiadomo, że cena kontraktów podąża za ceną instrumentu bazowego i skoro PKN przebił wsparcie (już nie ważne jakie) to stwierdziłem, że może kontynuować spadki. Owocem mojego rozmyślania była sprzedaż “longa”. Również zarobiłem, ale jak się teraz okazało to były dosłownie grosze w porównaniu do potencjalnego zysku jaki mogłem osiągnąć.

Dziwny “trejd”:

  • z jednej strony nieświadomie złapałem dołek, co w ogóle nie leży w mojej naturze. A z drugiej strony “nie czułem” tego zagrania, co spowodowało niepewność,
  • ostatnie wzrosty to korekta w trendzie spadkowym – mając w pamięci mój system inwestycyjny – nie powinienem brać w nim udziału (na wykresie pojawiła się outsidebar i mogłem śmiało trzymać kontrakt do najbliższego oporu)0219-fpkn3

Pozostaje nierozwiązana zagadka w postaci: czy podczas zajmowania pozycji (long albo short) na kontrakcie terminowym na akcje powinno się brać pod uwagę wykres instrumentu bazowego pod kątem ważnych wsparć i oporów, czy tylko skupić się na wykresie kontraktu?

Chciałem się Was zapytać, czy jesteście zainteresowani analizami kontraktów terminowych? Handlujecie kontraktami?


Odwiedź nasz facebookowy profil giełdowy: Zyskowna strona giełdy Pobierz darmowy ebook: Narzędzia analizy technicznej spółek giełdowychConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here