Naga MarketsKontrakty terminowe na GPW - wprowadzenie do inwestycji z dźwignią finansowąPodczas konferencji ABC Inwestowania, przeprowadzony został panel, który został zatytułowany: “Kontrakty terminowe na GPW”. Program poprowadził Bogdan Kornacki – Product Manager na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Z materiału dowiesz, czym są kontrakty terminowe, jakie są ich rodzaje, a także jakie jest ryzyko związane z inwestowaniem w kontrakty.

  • Czym są kontrakty terminowe na GPW?
  • Jakie rodzaje kontraktów są dostępne?
  • Ryzyko związane z inwestowaniem z wykorzystaniem dźwigni finansowej.
  • Zarejestruj się na ABC Inwestowania i odbierz nagrania z wszystkich wykładów!

Czym są kontrakty terminowe?

Instrumenty pochodne pojawiły się na szerszą skalę na rynkach finansowych w latach siedemdziesiątych. Przyczyną ich wprowadzenia był wzrost zmienności kursów walutowych, stóp procentowych, cen akcji i cen towarów, jaki można było obserwować na rynkach światowych w tym okresie. Wzrost zmienności cen instrumentów finansowych oznacza zwiększenie ryzyka inwestowania w te instrumenty finansowe.

Zgodnie z najpopularniejszą definicją: instrument pochodny jest to taki instrument finansowy, którego wartość zależy od wartości innego instrumentu finansowego, zwanego instrumentem podstawowym (bazowym).
Instrument podstawowy jest to czasem fizycznie istniejący instrument finansowy, taki jak akcja, obligacja czy waluta. Nierzadko zdarza się jednak, iż instrumentem podstawowym jest indeks pochodzący z rynku finansowego – przykładem jest WIG20 – indeks Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.

Zobacz również: Milenialsi będą redystrybuować bogactwo ze starszych pokoleń w nowej “erze nieporządku”

Najważniejsze funkcje kontraktów terminowych

Istnieją trzy podstawowe cele stosowania instrumentów pochodnych to:

  • Zabezpieczanie się przed ryzykiem (czasem stosowany jest angielski zwrot hedging)
    Występuje ono wtedy, gdy podmiot narażony jest na ryzyko rynkowe (na przykład ryzyko cen akcji), a zastosowanie instrumentu pochodnego daje możliwość zmniejszenie a nawet całkowitego wyeliminowania tego ryzyka.
  • Spekulacja z wykorzystaniem instrumentów pochodnych występuje wtedy, gdy jedyna transakcja podmiotu to transakcja kupna lub sprzedaży instrumentu pochodnego. W ten sposób podmiot spekulujący oczekuje dochodu z tytułu tej transakcji, ale jednocześnie podejmuje ryzyko, wynikające ze wzrostu lub ze spadku wartości instrumentu pochodnego (pośrednio jest to ryzyko wynikające ze wzrostu lub spadku wartości instrumentu podstawowego).
  • Arbitraż – występuje wtedy, gdy podmiot dokonuje dwie lub więcej transakcji, z zastosowaniem instrumentu pochodnego i instrumentu podstawowego w celu uzyskania dochodu bez ponoszenia ryzyka i bez dodatkowych nakładów. Istnieje wiele różnych rodzajów instrumentów pochodnych.

Kontrakty terminowe na GPW

Nagranie z Panelu “Kontrakty terminowe na GPW” zobaczysz wchodząc w zamieszczony poniżej materiał.

Program poprowadził Bogdan Kornacki – Product Manager na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

Pozostałe prelekcje znajdziesz rejestrując się bezpłatnie na stronie https://abc-inwestowania.pl/. Uzyskaj dostęp do 25 wykładów ekspertów rynkowych!

ODBIERAM DOSTĘP DO PRELEKCJI

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here