Naga MarketsPo raz pierwszy operator największej światowej giełdy instrumentów pochodnych, grupa CME, ogłaszała swoje plany odnośnie chęci wdrożenia pionierskich kontraktów terminowych futures na Bitcoina pod koniec października, czym wypchała notowania najstarszej z kryptowalut na rekordowe maksima. Dzisiaj natomiast, poznaliśmy dokładną datę uruchomienia instrumentów, co również przełożyło się na umocnienie BTC na głównych giełdach.


Oficjalny start notowań od 18 grudnia

Jak wynika z oficjalnego komunikatu CME Group, kontrakty na Bitcoina zostaną uruchomione w poniedziałek, 18 grudnia bieżącego roku. Potwierdzają się więc wcześniejsze zapowiedzi giełdy, że odda w ręce użytkowników nowe futuresy w połowie rozpoczynającego się miesiąca.

Te artykuły również Cię zainteresują
Terry Duffy (prezes CME)

„Jesteśmy zaszczyceni mogąc oddać w ręce rynków kontrakty terminowe na Bitcoina, co jest efektem ścisłej współpracy z CFTC oraz przedstawicielami branży. Zaprojektowaliśmy regulowany instrument, który dostarczy inwestorom transparentność, stabilne notowania oraz możliwość transferu ryzyka” – mówił Terry Duffy, prezes CME Group.

Nowy kontrakt będzie notowany w ramach giełdy CME i podlegał pod wszystkie jej zasady. Traderzy uzyskają do niego dostęp poprzez platformę tradingową CME Globex. Usługi rozliczeniowe zostaną udostępnione natomiast dzień wcześniej (w niedzielę, 17 grudnia) poprzez CME ClearPort.

„Na samym starcie kontrakty na Bitcoina będą podlegały ograniczeniom mającym na celu kontrolę ryzyka – mowa tutaj o wstępnym marginesie w wysokości 35%, limitach intraday oraz limitach pozycji oraz innych rozwiązaniach, które CME stosuje w ramach swojej szerokiej oferty produktowej” – dodaje T. Duffy.

Nowe kontrakty futures będą rozliczane w gotówce w oparciu o stawkę referencyjną Bitcoin CME CF (BRR), która służy jako jednodniowa stopa referencyjna wyrażająca cenę Bitcoinów w dolarach amerykańskich. Wskaźnik publikowany jest nieprzerwanie od listopada 2016 roku, będąc uśrednioną ceną zbieraną w przeciągu dnia z największych ośrodków wymiany kryptowalut.

CME znowu pomaga Bitcoinowi? Powrót nad 10 tysięcy

Ostatni raz o działaniach CME Group informowaliśmy 22 listopada. Opublikowana wtedy informacja sugerowała, że kontrakty terminowe na Bitcoina zostaną uruchomione 10 grudnia, co wywindowało cenę na nowe ATH (ang. all time high). Jak się jednak okazało nota była błędem redakcyjnym i bardzo szybko została usunięta.

Dzisiejsze oświadczenie jest już jednak oficjalne i kolejny raz z rzędu umacniało notowania Bitcoina. Dlaczego tak się dzieje? Oczekiwanie na uruchomienie kryptowalutowych futuresów zwiększa bowiem nadzieje na to, że BTC trafi do mainstreamu, a dzięki gotówce graczy instytucjonalnych zdecydowanie wzrośnie jego płynność, co zmniejszy wahania cenowe – tak widoczne w ostatnich dniach.

Wykres BTC/USD (Bitstamp) dzięki TradingView

Od początku dzisiejszej sesji (linia pionowa) Bitcoin poruszał się w kanale o szerokości 500 USD – informacja przekazana przez Grupę CME doprowadziła jednak do dynamicznych wzrostów i pokonania psychologicznego oporu o ponad 600 dolarów.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here