Naga MarketsDonald TrumpW USA trwa „goverment shutdown”, czyli zawieszenie pracy rządu USA. Jest to spowodowane brakiem porozumienia amerykańskiego Kongresu, który wciąż nie uchwalił tymczasowego budżetu państwa. Dziś mija dwudziesty siódmy dzień zamknięcia rządu i jest to najdłuższy okres w historii tego kraju. Prezydent Donald Trump pozostaje nieugięty w sprawie finansowania budowy muru na granicy z Meksykiem, którego zdecydowanie odmawiają politycy partii Demokratycznej.


Zobacz również: Danske Bank: Gołębi wydźwięk FEDu i EBC

Wzrosty na indeksach zwiększają pewność Trumpa

W związku z nieczynnymi agencjami rządowymi, departamentami i urzędami szacuje się, iż amerykańscy kontrahenci tracą do 200 mln USD dziennie. Eksperci zauważają, że gospodarka USA zaczyna odczuwać negatywne skutki tego niecodziennego stanu amerykańskiego rządu.

Kevin Hassett, przewodniczący Rady Doradców Gospodarczych Białego Domu wskazuje, że przy tak dużej liczbie rządowych kontrahentów wpływ na wzrost gospodarczy był większy niż wcześniej przewidywano.

Niedawno prezes JPMorgan Chase, Jamie Dimon ostrzegł, że jeśli częściowe zamknięcie rządu wykroczy poza pierwszy kwartał stopa wzrostu gospodarczego w USA może spaść aż do zera. Dyrektor naczelny największego banku w USA uważa, że wyjście z obecnego „bagna” należy do polityków.

Kontrahenci tracą 200 mln USD dziennie w związku z zawieszeniem rządu USA

Według niektórych szacunków liczba wykonawców rządowych, którzy ucierpią na obecnym stanie rządu może wynieść nawet 2 miliony, od kuratorów i kucharzy po pracowników firm konsultingowych, takich jak Accenture czy Deloitte. Liczba pracowników rządu federalnego, którzy nie pracują i nie otrzymują wynagrodzenia wynosi 800 000. W porównaniu do pracowników rządowych, kontrahenci nie mają gwarancji zwrotu poniesionych kosztów wynikających z rządowego przestoju.

Według Bena White’a, Trump ocenia bieżącą sytuację rządu i ryzyka z nim związane poprzez zachowanie indeksu S&P 500. White uważa, że brak spadków na Wall Street może być jednym z powodów, dla których prezydent USA nie odczuwa znaczącej presji by zmienić swoje oczekiwania względem budowy muru.

Zobacz również: Ryzyko polityczne ciąży na dolarze i gospodarce USA

Od momentu trwania „goverment shutdown” (22 grudzień), amerykańskie indeksy rosną. S&P 500 odrobił większość grudniowych spadków oscylując 18 stycznia w okolicach tegorocznych szczytów na poziomie 2645.

Kontrahenci tracą 200 mln USD dziennie w związku z zawieszeniem rządu USAtokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here