Naga Markets

Konsekwencje podwyżek stóp procentowych dopiero odczujemy. Oto dlaczegoPrzewodniczący Rezerwy Federalnej Jerome Powell, przemawiając na sympozjum w Jackson Hole, podkreślił potencjalną konieczność wprowadzenia przez amerykańską Rezerwę Federalną dodatkowych podwyżek stóp procentowych w celu skutecznego zarządzania inflacją, ponieważ decydenci uważnie oceniają oznaki malejącej inflacji wraz z solidnymi wynikami gospodarki i rynku pracy. Ekspert rynkowy ostrzega jednak przed opóźnionymi konsekwencjami podwyżek stóp procentowych.

  • Rezerwa Federalna podniosła kluczową stopę procentową z poziomu nieco powyżej zera do 5,25-5,50%
  • Ekspert rynkowy ostrzega, że inwestorzy przeoczają konsekwencje podwyżek stóp procentowych
  • Nawet ewentualne obniżki stóp nie będą miały natychmiastowego efektu
  • Partnerem artykułu jest Interactive Brokers, sprawdź ofertę już teraz

Eksperci ostrzegają przed opóźnionymi konsekwencjami podwyżek stóp

Fed w swojej polityce monetarnej stąpa po cienkiej linii, co wiemy nie od dziś. Chociaż kluczowe podwyżki stóp procentowych są uważane za skuteczny środek przeciwko inflacji, jeśli strażnicy monetarni zbyt szybko podniosą stopy procentowe, gospodarka może ponieść poważne szkody, a w najgorszym przypadku grozi recesją. W związku z tym prezes Fed Jerome Powell i członkowie banku centralnego działają ostrożnie – również na poziomie komunikacyjnym: Po przerwie w podwyżkach stóp procentowych amerykański bank centralny pozostawił otwarte drzwi do dalszych podwyżek stóp procentowych.Niemniej jednak wielu uczestników rynku ma nadzieję, że zwrot stóp procentowych może nastąpić w najbliższej przyszłości. Eksperci rynkowi, tacy jak Jeremy Siegel, wyrazili ostatnio przekonanie, że Fed nie podniesie ponownie stóp procentowych we wrześniu i listopadzie.

Fakt, że gospodarka wykazywała oznaki ochłodzenia, a inflacja zwalniała, wzbudził wśród inwestorów oczekiwania, że stopy procentowe wkrótce spadną, ale prawdopodobnie zostaną zaskoczeni opóźnionym wpływem poprzednich podwyżek stóp.

Szkody wyrządzone przez podwyżki stóp procentowych pojawiają się z opóźnieniem.

Tymczasem założycielka Macro Mavens w niedawnym wywiadzie dla Wealthion podkreśliła, że jej zdaniem pivot Fed, tj. zmiana stóp procentowych przez amerykańską Rezerwę Federalną, będzie początkowo poprzedzony ogromnym bólem, którego wielu uczestników rynku nie chce obecnie widzieć.

Wpływ na gospodarkę, a następnie na kredyty dla przedsiębiorstw i gospodarstw domowych będzie tak poważny, że stopy procentowe zostaną drastycznie obniżone – kontynuowała Pomboy.

Ten rynek sprawia wrażenie, jakby był zbudowany na nadziei, a w bardzo niewielkim stopniu na rzeczywistych podstawach, wyraził zaniepokojenie ekspert rynkowy. Wiele gospodarstw domowych i firm skorzystało na niższych stopach procentowych, ale coraz więcej gospodarstw domowych wkrótce będzie musiało obsługiwać zadłużenie, które wymaga znacznie wyższych płatności odsetkowych, zauważyła. Jej zdaniem, “najsłabsze ogniwa łańcucha kredytowego” są znacznie bardziej wrażliwe, niż wielu osobom mogłoby się wydawać.


Przenieś swój trading na kolejny poziom razem z brokerem Interactive Brokers. Skorzystaj z oferty inwestowania w kontrakty FUTURES

Sprawdź ofertę Interactive Brokers

Ponadto uważa ona, że nawet zmiana stóp procentowych nie miałaby natychmiastowego pozytywnego wpływu na gospodarkę. “Ludzie potrzebują dużo czasu, aby pozbyć się ran / problemów pozostawionych przez spowolnienie gospodarcze” – powiedziała o bolesnych konsekwencjach wzrostu stóp procentowych i spowolnienia gospodarczego. “Ludzie liżą rany”.

Autor poleca również:

Sponsorem publikacji jest Interactive Brokers CE. Spółka Interactive Brokers Central Europe Zrt. (IBCE) jest regulowana przez MNB. IBCE nie ponosi odpowiedzialności za treść tego artykułu. Inwestowanie wiąże się z ryzykiem utraty Twojego kapitału. Niektóre produkty finansowe nie są odpowiednie dla wszystkich inwestorów. Klienci powinni zapoznać się z odpowiednimi ostrzeżeniami o ryzyku przed inwestowaniem.Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Obserwuj nas >>


Conotoxia

  • Powiązane zagadnienia:
Od roku 2012 działa jako Trader na rynku OTC/FX jako daytrader. Założyciel Klubu Inwestora „New Vision Trading” (dawniej Trading Club Szczecin) w roku 2016 i działającą w formie grupy facebookowej oraz czatu dla inwestorów do dziś. Prelegent wielu paneli dyskusyjnych nt. rynków finansowych. Twórca autorskiej strategii "PSV" - podejścia do inwestycji krótkoterminowych (2016/2017). Pasjonat ekonomii, inwestycji kapitałowych, wyznawca i propagator idei social-learningu. Działania i trafność analiz, które wykonuje, zostały bardzo docenione przez wielu traderów i inwestorów. Skutkowało to m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację FxCuffs w kategorii Analityk Roku 2016 oraz kolejną nominacją za rok 2018.