Naga MarketsKoniunktura w Polsce spada. Przedsiębiorcy obawiają się pogłębienia kryzysuPo krótkim okresie poprawy, nastoje przedsiębiorców, mierzone wyliczanymi przez GUS wskaźnikami koniunktury, w październiku znów poszły w dół.

Pandemia pogarsza nastroje przedsiębiorców

Wyliczany co miesiąc przez Główny Urząd Statystyczny wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury pogorszył się w październiku w przypadku większości obszarów działalności gospodarczej, za wyjątkiem handlu hurtowego. Optymizm utrzymuje się jedynie wśród przedstawicieli firm zajmujących się informacją i telekomunikacją oraz działalnością finansową i ubezpieczeniową. O ile oceny bieżącej sytuacji na ogół nie są złe, to pesymizm dominuje w postrzeganiu sytuacji w najbliższej przyszłości. W tej ostatniej kwestii nie ma już wyjątków, wszyscy spodziewają się pogorszenia warunków działania.

Z minus 6,2 do minus 9,7 punktu pogorszyły się oceny koniunktury w przetwórstwie przemysłowym. O 1,5 punktu w dół poszły oceny dotyczące budownictwa, choć są nadal znacznie lepsze niż notowane w okresie od kwietnia do czerwca. Relatywnie dobre nastroje panują wśród przedstawicieli handlu hurtowego. Co prawda w tym przypadku wskaźnik nieznacznie się obniżył, ale uwzględniając wahania sezonowe, poszedł lekko w górę. W handlu detalicznym optymizm jest znacznie mniejszy i tu zanotowano spadek z minus 6,5 do minus 9,8 punktu.

Zdecydowanie pogorszyły się nastroje w branży transportu i gospodarki magazynowej. O powrocie do pesymizmu charakterystycznego dla pierwszej fali pandemii można mówić w przypadku zakwaterowania i gastronomii. Tu wskaźnik koniunktury obniżył się z minus 21,2 do minus 29 punktów, a więc był najniższy od czerwca. Słabnie optymizm w sekcji informacji i telekomunikacji. W tym przypadku co prawda wskaźnik jest 7,5 punktu na plusie, ale jednocześnie jest to poziom niższy niż przed miesiącem o 2 punkty. Pogorszenia koniunktury spodziewają się także przedstawiciele branży finansowej i ubezpieczeniowej. Tu wskaźnik obniżył się z 5,6 do 3,8 punktu. Z rosnącym pesymizmem patrzą w przyszłość firmy usługowe.

Uzupełniające badanie GUS wśród przedsiębiorców, skłania do lekkiego optymizmu w kwestii inwestycji. W październiku odsetek firm reprezentujących przetwórstwo przemysłowe, planujących pojęcie inwestycji zwiększył się z 60,5 do 65,4 proc. W przypadku budownictwa odnotowano wzrost z 40,1 do 41,7 proc.

Autor poleca również: Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here