Naga Markets

Koniec wzrostów na Wall Street? Słabną nadzieję na pivot FeduPrzez praktycznie cały miniony tydzień ceny akcji osuwały się na amerykańskich giełdach. Po znacznych wzrostach korekta nie jest niczym szczególnym jednak, tym razem głównym katalizatorem do realizacji zysków okazał się ulatujący optymizm jaki wcześniej zapanował wśród inwestorów. Żyli oni nadzieją na szybką zmianę retoryki Rezerwy Federalnej, zwłaszcza po danych o inflacji za październik. Czy po jastrzębich komunikatach z Fed istnieje możliwość na kontynuowanie wzrostów?

Wall Street z szansą na dalsze wzrosty? 

W tydzień szeroki indeks S&P 500 spadł o 27,59 punktów, czyli 0,69% oddając część  zysków wypracowanych na początku listopada. Wtedy to akcje zyskiwały na wartości dzięki danym o zwalniającej inflacji, która dawała nadzieję, że Rezerwa Federalna spowolni swoją kampanię podwyżek stóp procentowych.

Ostatnie wypowiedzi urzędników Fed odebrały tą nadzieję, a silne dane gospodarcze jeszcze bardziej zwiększyły obawy, że Fed będzie dalej podnosił stopy procentowe. Przykładowo, James Bullard powiedział, że stopy procentowe muszą jeszcze wzrosnąć, aby ograniczyć gospodarkę w takim stopniu, żeby inflacja powróciła do celu. Bullard nie podał konkretnej liczby, ale wykres towarzyszący jego wypowiedziom sugerował, że stopa procentowa Fed może wzrosnąć do przedziału między 5%, a 7%.

CME FedWatch Tool
CME FedWatch Tool

Aktualnie rynek wycenia 50-punktową podwyżkę w grudniu, jednak ciągle istnieje prawie 25% szansa na 75-punktową podwyżkę, dlatego ostateczna decyzja nie jest jeszcze przesądzona i bardzo istotne będą napływające dane z gospodarki.

Wiele z tego, co się działo na rynku w ciągu ostatniego tygodnia, wynikało z oczekiwań, że Fed wkrótce dokona zwrotu. Fed dał jasno do zrozumienia, że tego nie zrobi – powiedział Edward Park, dyrektor inwestycyjny w Brooks Macdonald.

Z punktu widzenia Fedu, bardzo istotny jest fakt, że tylko 222000 osób złożyło w zeszłym tygodniu wstępne wnioski o zasiłek dla bezrobotnych. Jest to spadek o 4 tys. w stosunku do poprzedniego tygodnia i wskazuje na utrzymującą się siłę na rynku pracy.

Rynek wyprzedził sam siebie wyceniając cięcia stóp Fed w 2023 roku. Faktem jest, że ciężko będzie zobaczyć załamanie się inflacji w tempie, w jakim rosła w 2021 i 2022 roku – powiedział John Brady, dyrektor zarządzający w brokerze futures R.J. O’Brien.

Gotówka powinna być „prawdziwym zwycięzcą” w 2023 r.

Szczególnie w Stanach Zjednoczonych inwestorzy wkrótce będą mogli zarobić 4,5% rocznie lub więcej, siedząc na gotówce, czekając na dno na rynkach aktywów. akcje prawdopodobnie osiągną dno w pierwszej połowie przyszłego roku – stwierdzili analitycy Barclays w swoim raporcie. 

XTB
Notowania S&P 500. Źródło:TradingView
Notowania S&P 500. Źródło:TradingView

Ich zdaniem światowe rynki akcji mogą dalej spadać, pomimo już znaczącej przeceny. Akcje amerykańskie mają tendencję do schodzenia od 30% do 35% poniżej swojego szczytu w środku recesji, co sugeruje „godziwą wartość” indeksu S&P 500 na poziomie 3200 pkt. w pewnym momencie w pierwszych sześciu miesiącach 2023 r., stwierdzili analitycy.

Autor poleca również:Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


Poprzedni artykułLiga Traderów XI – 1/8 finału – mecz numer 2
Następny artykułGdy kurz po FTX opadnie, te 3 kryptowaluty poprowadzą następny rynek byka
Absolwent studiów ekonomicznych na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Inwestor indywidualny specjalizujący się głownie w polskim rynku akcji. Zwolennik długoterminowych inwestycji opartych na analizie fundamentalnej. Członek Koła Naukowego Ekonomistów UMCS, współtwórca Podcastu Akademickiego. Prelegent ogólnopolskich i międzynarodowych konferencji naukowych związanych z ekonomią i giełdą. Jego zainteresowania naukowe związane są z inwestycjami alternatywnymi, budowaniem zabezpieczenia emerytalnego oraz zarządzanie ryzykiem

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here