Naga MarketsTrump i XiAdministracja Trumpa donosi, że amerykański prezydent jest chętny do spotkania z chińskim przywódcą w celu zakończenia trwającej wojny handlowej. Najnowsza tura rozmów pomiędzy dwoma największymi gospodarkami świata rozpocznie się już w czwartek, do Pekinu od wczoraj powoli zaczęła zjeżdżać amerykańska delegacja. Wiele wskazuje na to, iż koniec wojny handlowej jest bliski, co oznaczałoby aprecjację dolara amerykańskiego i byłoby korzystne dla gospodarek rynków wschodzących. Analitycy dużych banków komentują sytuację na linii USA – Chiny i wskazują dalszy kurs dla dolara i pary walutowej EUR/USD.


Zobacz również: Bank Anglii ma dość Brexitu. Kurs funta (GBP) będzie dalej spadał? – komentują duże banki

USA: Zakończenie wojny handlowej jest bliskie – Danske Bank

Analitycy z Danske Bank zauważają, że doradca Białego Domu Kellyanne Conway powiedział wczoraj w Fox News, że wygląda na to, iż koniec wojny handlowej jest bliski, a Trump wkrótce spotka się z Xi Jinpingiem. Innym znakiem, że Trump chce zakończyć wojnę handlową jest chęć do zawarcia kompromisu, gdyż wojna nie służy nie tylko Chinom, ale również i Stanom Zjednoczonym. Na tę wiadomość chińskie akcje wzrosły silnie ostatniej nocy i obecnie są notowane na najwyższym poziomie od października.

Rozmowy handlowe między Chinami i USA zostały zainicjowane już wczoraj w Pekinie, a rozmowy na wysokim szczeblu zostaną wznowione w czwartek i piątek. Amerykański negocjator handlowy David Malpass odpowiedział “nie” w kontekście możliwego przedłużenia negocjacji. Wciąż jednak uważamy, że jeśli potrzeba będzie więcej czasu na sfinalizowanie rozejmu to termin zostanie przedłużony – napisano w raporcie.

Spadek wartości dolara w 2019 r. wydaje się być ograniczony – Westpac

Analitycy z Westpac zauważają, że dolar amerykański (DXY) jest tylko nieznacznie poniżej szczytu z 2018 r. (97,7) i obecnie jest notowany w okolicach 96,8. Silna gospodarka i spadek ryzyka wojny handlowej powinny sprzyjać dalszej aprecjacji amerykańskiej waluty.

Spodziewamy się, że dobra koniunktura w Stanach Zjednoczonych utrzyma się do końca 2019 r., a w związku z tym dobre dane z USA doprowadzą do dwóch podwyżek stóp procentowych przez FOMC w czerwcu i wrześniu – uważają analitycy z Westpac.

Eksperci wskazują również, iż wzrost stóp powinien doprowadzić do aprecjacji dolara, a DXY najprawdopodobniej dotrze do poziomu 98,6 już we wrześniu 2019 roku. Pomimo, iż pewne ryzyka w dalszym ciągu ciążą na gospodarce USA, to sytuacja w innych regionach świata wydaję się być bardziej niestabilna, co powoduje, że ryzyko spadku wartości dolara amerykańskiego będzie dość ograniczone w 2019 roku.

Jednakże w 2020 r. prognozujemy wyraźny trend zniżkowy dla DXY do poziomu blisko 92, w miarę jak globalne ryzyka będą ustępować. FOMC zaprzestanie podwyżek, a pojawią się one m.in. w Europie – dodano.

Koniec wojny handlowej, silny dolar, problemy w Europie i dalszy kurs EUR/USD – komentują duże banki

Spada kurs euro z powodu fatalnych danych gospodarczych – Westpac

Analitycy Westpac wskazują, że EUR/USD znajduje się przy dolnym ograniczeniu konsolidacji 1,12-1,16 z powodu rozczarowującego wzrostu, gdzie PKB za IV kw. 2018 r. strefy euro plasuje się znacznie poniżej oczekiwań w wysokości 0,9% oraz wskaźnik PMI dla regionu spadł w styczniu do niemal sześcioletniego minimum.

Eksperci zauważają również, że na poziomie krajowym jest jeszcze jeden powód do niepokoju: Włochy oficjalnie już znalazły się w recesji, a napięcie polityczne we Francji nie ma końca. Nic więc dziwnego, że choć EBC pozostaje pewne, co do osiągnięcia swojego celu inflacyjnego, to podczas styczniowego posiedzenia zaznaczono, że ryzyko znacznie wzrosło.

Jednak jeśli do grudnia 2019 r. tempo wzrostu gospodarczego ustabilizuje się tuż powyżej oczekiwań, a stopa bezrobocia będzie nadal spadać osiągając poziom 7,9%, EBC powinien zdecydować się na pierwszą podwyżkę stóp procentowych od połowy 2011 r. – wskazali analitycy z Westpac.

W ich ocenie kurs EUR/USD osiągnie poziom 1,10 od września 2019 r. i 1,20 do końca 2020 r. Dalsze wzrosty powyżej 1,20 wymagałyby jednak wzrostu stóp referencyjnych EBC powyżej zera, jednak jest to na razie mało prawdopodobne.

Zobacz również: Trudny początek roku dla strefy euro, ale jeszcze za wcześnie by mówić o recesji – komentują duże banki

Koniec wojny handlowej, silny dolar, problemy w Europie i dalszy kurs EUR/USD – komentują duże bankiConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here