Naga Markets
Donald Trump, prezydent USA

Prezydent Chin naciska na wcześniejsze zakończenie rozmów na temat porozumienia w sprawie wymiany handlowej z USA. Jednak prezydent USA – Donald Trump jest innego zdania, mówi, że zanim dojdzie do porozumienia minie jeszcze wiele tygodni.


Zarówno Chiny jak i USA zadeklarowały znaczące postępy w rozmowach, jednak jak widać ostatecznego porozumienia ciągle brakuje. Zanim do niego dojdzie może minąć jeszcze kilka tygodni. Jak podała agencja prasowa Xinhua, wicepremier Liu He przekazał wiadomość prezydenta Xi, który wezwał Donalda Trumpa do szybkiego zakończenia negocjacji. Oznajmił że strategiczne przywództwo jest potrzebne, aby zapewnić zdrowe i stabilne stosunki na linii USA- Chiny.

Rozmowy nie przynoszą rozstrzygnięcia

W tym tygodniu Liu uczestniczył w rozmowach w Waszyngtonie, powiedział, że obie strony „osiągnęły nowy konsensus w ważnych kwestiach dotyczących umowy handlowej”. Z kolei Donald Trump powiedział, że umowa handlowa z Chinami nie jest jeszcze gotowa, zanim dojdzie do porozumienia może minąć jeszcze kilka tygodni. “Mamy wiele możliwości” stwierdził Trump podczas czwartkowego spotkania z Liu w Białym Domu.

Zobacz także: Dług publiczny Włoch zagraża stabilności Unii Europejskiej

Brak konkretów ze strony Trumpa przedłuża niepewność co do tego, kiedy ostatecznie dwie największe światowe gospodarki dojdą do porozumienia. Wojna handlowa trwa już od niemal roku i wszyscy z niecierpliwością czekają na jej zakończenie.

Jeżeli chodzi o sytuację na parkietach, to giełdy reagują raczej pozytywnie na te doniesienia. pomimo braku porozumienia, indeksy amerykańskie kontynuują wzrost od początku tego roku. Niewykluczone, że w najbliższych tygodniach zobaczymy atak na historyczne szczyty na indeksach Nasdaq, S&P500 czy DJIA. Pozytywne zakończenie rozmów USA z Chinami może być pretekstem do wybicia nowych maksimów.

Rozmowy nie są łatwe

„Nikt nie myślał, że te rozmowy będą łatwe, ale zbliżamy się do ostatecznego etapu”, powiedziała Linda Dempsey, wiceprezes Krajowego Stowarzyszenia Producentów. Dodała także, że: „Producenci w Stanach Zjednoczonych już dawno cierpieli z powodu nieuczciwych praktyk handlowych Chin”.

Donald Trump powiedział, że pozostałe punkty umowy to ochrona własności intelektualnej, taryfy i egzekwowanie umowy. Powiedział, że przedyskutuje taryfy z Liu podczas spotkania. „Zgodziliśmy się na znacznie więcej, niż tego oczekiwaliśmy” – powiedział.

Xinhua powiedział w oddzielnym komentarzu w piątek, że „pozostałe problemy są trudne do złamania”.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here