Naga MarketsPoranny komentarz makroW trakcie wczorajszej sesji niemieckie obligacje wzrastały o 12 punktów bazowych, europejskie indeksy notowały kilkuprocentowe straty (Stoxx 600 spadł o 2.65%), a EUR/USD wygodnie usadowiło się powyżej poziomu 1.11. Ceny ropy osiągnęły natomiast rekordowe poziomy w 2015 roku. Dzisiaj natomiast rynek skupia się na publikacji CPI unii monetarnej – konsensus podaje wyniki gwarantujące koniec ujemnej inflacji.


Bank Japonii bez większych zmian

Zanim jednak przejdziemy do wydarzeń, które będą miały dopiero miejsce skupmy się na tym co działo się w nocy i w godzinach porannych. Bank Japonii nie zmienił swojej polityki monetarnej, zapowiedział jednak, że spodziewa się ekspansji programu QQE w czwartym kwartale bieżącego roku. Całość oświadczenia i konferencja prasowa były dosyć gołębie, jednak sam brak luzowania w trakcie dzisiejszego posiedzenia pozwolił na umocnienie JPY.

Najważniejsze wydarzenia czwartkowej sesji

Czwartek przynosi publikację danych ze strefy euro odnośnie CPI, amerykańskiego indeksu kosztów zatrudnienia (ECI), ilości wniosków o zasiłek dla bezrobotnych i decyzji podejmowanych przez Bank Rosji.

Inflacja w strefie euro ma wzrosnąć do poziomu 0% rdr w kwietniu, będąc pierwszym nieujemnym odczytem od listopada (wyniki z marca podawały -0.1%). Zdaniem analityków istnieje jednak spore ryzyko słabszego odczytu, co z pewnością odbije się na obecnej kondycji EUR.

Bardzo ważna okaże się również publikacja ECI – cały raport traktowany jest przez FED jako podpowiedź odnośnie terminu podwyżek stóp procentowych. Analitycy oczekują, że ECI w pierwszym kwartale pokaże dalszy wzrost zarobków wspierając zamiary FEDu odnośnie normalizacji polityki. Wzrosty mogą sięgnąć nawet +2.8% w minionym kwartale.

Co do banku Rosji, który został wspomniany wcześniej, rynek zakłada cięcie głównej stopy procentowej o 150 punktów bazowych do 12.50% (wcześniejsze cięcie o 100 punktów bazowych w marcu).Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here