Naga MarketsKoniec tygodnia przyniósł mieszane nastroje na rynku walut  – w efekcie zmiany w wycenie dolara nie były zbyt duże. Co z kursem złotego, euro, funta i franka? Zapraszamy na kolejny odcinek Świata walut Marka Rogalskiego – głównego analityka walutowego Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska. Jest to program z którego dowiesz się o wszystkich najważniejszych wydarzeniach, które miały wpływ na rynek walut, a także poznasz najaktualniejsze dane. Wejdź i dowiedz się co się dzieje w Świecie Walut aby być na bieżąco!

  • W przestrzeni G-10 nie najlepiej radzi sobie funt, który za bardzo nie podniósł się po czwartkowym spadku wywołanym doniesieniami
  • Możliwe problemy z ratyfikacją ustaleń pakietu ratunkowego w parlamentach poszczególnych krajów UE
  • Wizja cięcia stóp procentowych już na grudniowym posiedzeniu EBC przeceniła w czwartek euro

UE: możliwe opóźnienie pakietu ratunkowego

Nadal słaba pozostaje turecka lira (traci dzisiaj 0,54 proc.), a także waluty naszego regionu CEE (choć drugi w zestawieniu złoty słabnie zaledwie o 0,13 proc., a trzeci forint o 0,11 proc.). W przestrzeni G-10 nie najlepiej radzi sobie funt, który za bardzo nie podniósł się po czwartkowym spadku wywołanym doniesieniami, że mimo obiecujących informacji z front negocjacji, nadal różnice w kluczowych sprawach są duże.

W piątek w brytyjskiej prasie (The Telegraph) pojawiły się doniesienia o rosnącej presji na rząd premiera Johnsona, aby szybko wprowadzić narodowy lockdown, który miałby potrwać do Świąt Bożego Narodzenia. Podobnie wygląda sprawa z EUR, któremu zaszkodziły wczorajsze komunikaty z Europejskiego Banku Centralnego o tym, że decydenci wykorzystają wiele dostępnych narzędzi, aby poluzować politykę już na grudniowym posiedzeniu (inwestorzy przestraszyli się wizji cięcia stóp) – oznajmił ekspert BOŚ.

Cieniem kładą się doniesienia Financial Times o możliwych problemach z ratyfikacją ustaleń pakietu ratunkowego w parlamentach poszczególnych krajów UE, co może opóźnić uruchomienie pierwszych transz pomocy finansowej, jakie były planowane z początkiem 2021 r.

Stabilny pozostawał pod koniec tygodnia dolar australijski – w tamtejszych mediach pojawił się mocny głos prezesa banku ANZ, który krytycznie wypowiedział się na temat ewentualnych cięć stóp procentowych przez RBA (posiedzenie już w przyszłym tygodniu). Najsilniejszą walutą jest dzisiaj japoński jen, na co wpływ miało fatalne zachowanie się nowojorskiej giełdy w handlu posesyjnym. Mocne rozczarowanie wynikami giganta Apple pociągnęło w dół całą branżę technologiczną – dodał.

Wizja cięcia stóp procentowych już na grudniowym posiedzeniu EBC przeceniła w czwartek euro, chociaż w piątek nie brak głosów, że kombinacją narzędzi, które mogłyby zostać wykorzystane będzie zwiększenie skali skupu aktywów PEPP i kolejna runda taniego finansowania TLTRO, czy też innych form wsparcia i poręczeń.

Cięcie stóp bardziej uderzy w sektor bankowy, niż mu pomoże, a przecież to on nadal będzie głównym kanałem finansowania dla gospodarki – podsumował.

Zobacz również inne audycje:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here