Naga MarketsProf. Marek Belka - przewodniczący RPP
Prof. Marek Belka – przewodniczący RPP

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda postanowieniem z dnia 17 lutego 2016 r. powołał z dniem 20 lutego 2016 r. Łukasza Hardta oraz Kamila Zubelewicza w skład Rady Polityki Pieniężnej głosi oświadczenie na oficjalnej stronie internetowej polskiego prezydenta. To oznacza koniec roszad w RPP, ponieważ najbliższy wybór kolejnego członka Rady nastąpi dopiero w 2019 roku. Kim są wybrani i czy jest się czym martwić? 


Obaj wybrani panowie mają stopnie naukowe doktora nauk ekonomicznych. Dr hab. Łukasz Hardt jest kierownikiem Katedry Ekonomii Politycznej na Wydziale Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego z kolei dr Kamil Zubelewicz jest prorektorem ds. dydaktycznych Collegium Civitas. Wydaje się więc, że obaj panowie są właściwymi ludźmi na właściwych miejscach.

Te artykuły również Cię zainteresują
Jednak RPP to nie tylko wymienieni wyżej doktorzy. W skład naszej Rady Polityki Pieniężnej wchodzi dziesięć osób – prezes NBP pełniący funkcje przewodniczącego Rady oraz dziewięciu jej członków. Kadencja członka RPP trwa pełne sześć lat a jego obowiązki (a właściwie obowiązki wszystkich członków tworzących Radę) wypisane są na oficjalnej stronie internetowej NBP.

Ostatnie posiedzenie starej Rady

Dziś pojawiło się również podsumowanie ostatniego posiedzenia RPP jeszcze w starym składzie gdy funkcje członków pełnili Adam Glapiński oraz Andrzej Kaźmierczak. Rada dyskutowała na temat bieżącej sytuacji w regionie i na świecie. Członkowie Rady wskazywali na postępujące ożywienie w strefie euro wspierane przez wzrost konsumpcji spowodowany lepszymi warunkami na europejskim rynku pracy. Zgodnie jednak uznano, że tempo wzrostu PKB w krajach Europy jest niskie.

Nie obyło się również od tematu przewodniego ekonomistów całego świata, czyli niskich cen ropy naftowej. RPP prognozuje, że obecne warunki na tym rynku pogorszą, już i tak niską, dynamikę cen na świecie. Dostrzeżono jednak dobre strony tego zjawiska w postaci zwiększenia siły nabywczej dochodów gospodarstw domowych.

Głównym tematem rozmów jednak była sytuacja w polskiej gospodarce. Rada uznała przyspieszone tempo wzrostu PKB w Polsce pod koniec minionego roku. Zwracano również uwagę na pozytywne nastroje konsumentów i dobrą sytuację finansową polskich przedsiębiorstw. Prognozy odnośnie naszego wzrostu gospodarczego określają przyrost polskiego PKB jako stabilny, nie pominięto jednak ryzyka spowolnienia w odpowiedzi na problemy naszych sąsiadów oraz głównych partnerów handlowych. Cały raport podsumowany został akapitem stwierdzającym, że Rada postanowiła utrzymać stopy procentowe na niezmienionym poziomie.

Nowa, lepsza Rada?

Na temat obecnego składu Rady Polityki Pieniężnej pojawiło się już sporo komentarzy. Najczęstszym zarzutem dziennikarzy jest upolitycznienie RPP i obsadzenie stanowisk członków Rady ludźmi prezydenta. Dywagacje na temat przeszłości, sympatii czy pobudek politycznych nowych członków Rady pozostawmy z boku. Nie powinno nikogo dziwić obsadzenie tak ważnego organu jakim jest Rada Polityki Pieniężnej swoimi ludźmi gdy do tego nadarzy się okazja – czy którakolwiek władza oparłaby się pokusie?

Dziwić mogą natomiast poglądy niektórych z nowych członków RPP. Głośny w środowisku inwestorskim okazał się cykl telewizji Trwam – Myśląc Ojczyzna, w którym prof. Grażyna Ancyparowicz (wówczas jeszcze kandydatka na członka RPP) wyjaśniała telewidzom czym tak na prawdę jest rynek kapitałowy. Nie wspominałbym tutaj o tej wypowiedzi, bo choć idea szczytna, to całość wystąpienia pani profesor była mocno jednostronna. Porównanie rynku kapitałowego do kasyna i skupienie się jedynie na tej mniej chlubnej spekulacji nie do końca przystoi (obecnemu już) członkowi RPP:

investConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here