W minionym tygodniu byliśmy świadkami decyzji monetarnych dwóch głównych banków centralnych. Rezerwa Federalna zgodnie z oczekiwaniami podniosła w środę poziom stóp procentowych o kolejne 25 pb., a dzień później EBC poszedł w jej ślady ustanawiając stopę depozytową na poziomie 3,25%. Piątkowe dane z amerykańskiego rynku pracy okazały się wyjątkowo silne, co może stawiać Fed w ciężkiej sytuacji.
Czy majowa podwyżka stóp procentowych w USA była ostatnią w tym cyklu?
Inwestorzy i analitycy wciąż są podzieleni w kwestii bieżącego cyklu podwyżek stóp procentowych Fed. Jedni od dawna czekają na pivot, inni przestrzegają przed nadciągającymi kłopotami wywołanymi drastycznymi podwyżkami stóp. Sytuacje w których Fed kończył dłuższy (przynajmniej 365-dniowy) i konsekwentny (oznaczający wzrost stóp o przynajmniej 400 pb.) cykl podwyżek wydarzyły się zaledwie kilkukrotnie. Po raz ostatni miało to miejsce w 2006 roku – tuż przed wybuchem światowego kryzysu finansowego. Czy koniec cyklu podwyżek stóp procentowych Fed zwiastuje nadchodzącą recesję?
W latach 70-tych Fed gwałtownie podnosił stopy procentowe w reakcji na szok naftowy, doprowadzając do całkiem głębokiej recesji i spadków na giełdach. Trudno jednak w tym przypadku jednoznacznie wyznaczyć moment zwrotny w cyklu ze względu na obniżkę, a następnie pauzę w roku 1973. Warto jednak pamiętać, że Jerome Powell niejednokrotnie przywoływał ten przypadek wskazując, że szybkie obniżki stóp procentowych z lat 74-75 były błędem, którego Fed nie zamierza teraz powtórzyć.
Obecnie często przywoływanym przykładem jest bańka internetowa, kiedy zakończenie cyklu podwyżek stóp procentowych zbiegło się w czasie z szczytem na rynkach. Wówczas pierwsza obniżka stóp była przypieczętowaniem potężnej bessy. Czy tak będzie i tym razem?
W dzisiejszym webinarze:
- Fed podnosi stopy po raz ostatni – co to oznacza dla rynków?
- Problemy banków w USA… kto następny?
- Dane makro – mocny rynek pracy, słaby przemysł
Oglądaj online na: https://pl.xtb.com/aktualnosci-rynkowe-wideo
Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 79% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.