Naga Markets

Koniec podwyżek, początek recesji? Co przyniesie tydzień? Komentuje Przemysław Kwiecień (XTB)Koniec podwyżek, początek recesji? Co przyniesie tydzień? Komentuje Przemysław Kwiecień (XTB)W minionym tygodniu byliśmy świadkami decyzji monetarnych dwóch głównych banków centralnych. Rezerwa Federalna zgodnie z oczekiwaniami podniosła w środę poziom stóp procentowych o kolejne 25 pb., a dzień później EBC poszedł w jej ślady ustanawiając stopę depozytową na poziomie 3,25%. Piątkowe dane z amerykańskiego rynku pracy okazały się wyjątkowo silne, co może stawiać Fed w ciężkiej sytuacji.

Czy majowa podwyżka stóp procentowych w USA była ostatnią w tym cyklu?

Inwestorzy i analitycy wciąż są podzieleni w kwestii bieżącego cyklu podwyżek stóp procentowych Fed. Jedni od dawna czekają na pivot, inni przestrzegają przed nadciągającymi kłopotami wywołanymi drastycznymi podwyżkami stóp. Sytuacje w których Fed kończył dłuższy (przynajmniej 365-dniowy) i konsekwentny (oznaczający wzrost stóp o przynajmniej 400 pb.) cykl podwyżek wydarzyły się zaledwie kilkukrotnie. Po raz ostatni miało to miejsce w 2006 roku – tuż przed wybuchem światowego kryzysu finansowego. Czy koniec cyklu podwyżek stóp procentowych Fed zwiastuje nadchodzącą recesję?







W latach 70-tych Fed gwałtownie podnosił stopy procentowe w reakcji na szok naftowy, doprowadzając do całkiem głębokiej recesji i spadków na giełdach. Trudno jednak w tym przypadku jednoznacznie wyznaczyć moment zwrotny w cyklu ze względu na obniżkę, a następnie pauzę w roku 1973. Warto jednak pamiętać, że Jerome Powell niejednokrotnie przywoływał ten przypadek wskazując, że szybkie obniżki stóp procentowych z lat 74-75 były błędem, którego Fed nie zamierza teraz powtórzyć.

Obecnie często przywoływanym przykładem jest bańka internetowa, kiedy zakończenie cyklu podwyżek stóp procentowych zbiegło się w czasie z szczytem na rynkach. Wówczas pierwsza obniżka stóp była przypieczętowaniem potężnej bessy. Czy tak będzie i tym razem?

W dzisiejszym webinarze:

  • Fed podnosi stopy po raz ostatni – co to oznacza dla rynków?
  • Problemy banków w USA… kto następny?
  • Dane makro – mocny rynek pracy, słaby przemysł

DOŁĄCZ

Oglądaj online na: https://pl.xtb.com/aktualnosci-rynkowe-wideo


Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 79% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.



Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>












  • Powiązane zagadnienia:
Poprzedni artykułDolar największym przegranym tygodnia! Okazje tygodnia na rynkach – DAX i GAZ
Następny artykułTurcja przed wyborami: Największy test dla Erdogana i liry
Comparic.pl jest portalem tworzonym przez traderów, z myślą o traderach. W naszej codziennej pracy skupiamy się na dostarczaniu Państwu najświeższych rynkowych informacji, wartościowych analiz, praktycznych i realnie testowanych strategii inwestycyjnych, ciekawostek ze świata bankowości centralnej i makroekonomii oraz wywiadów z najbardziej poważanymi osobami w branży.