Naga MarketsW Wenezueli doszło do gwałtownej zmiany władzy. 23 stycznia 2019 r. przywódca opozycji Juan Guaidó został zaprzysiężony na tymczasowego prezydenta kraju. Co to oznacza dla Petro – kryptowaluty kraju?


Nowy prezydent ponoć zna się na technologii kryptowalut i jest zainteresowany samym bitcoinem. Może to oznaczać rozkwit lokalnego rynku cyfrowych walut, ale też koniec kuriozalnego projektu Petro. Guaidó uważa bowiem ten token za narzędzie, które służyło Nicolasowi Maduro i jego poplecznikom do oszukiwania obywateli.

Token na inflację?

Wenezuela borykała się z hiperinflacją, która zniszczyła walutę fiducjarną kraju. W odpowiedzi rząd wyemitował nową walutę typu fiat, ale też cyfrowy token Petro, który miał ponoć pomóc pokonać gospodarcze problemy państwa. Mało tego, poprzedni prezydent chciał nawet, by stał się jednostką rozliczeniową w kraju i wewnątrz systemu OPEC. Z jego planów nic nie wyszło. Hiperinflacja nadal zjadała zarobki obywateli i ostatecznie doprowadziła do zmiany u steru władzy.

Nowy prezydent najprawdopodobniej zlikwiduje Petro, które de facto nie powinno się nawet określać mianem kryptowaluty. Do dziś nie znamy szczegółów technologicznych tej e-monety. Można uznać, że jest to tylko cyfrowy odpowiednik waluty papierowej. Skąd to przypuszczenie? W pewnym momencie Wenezuela nie miała już nawet środków na dodruk papierowych banknotów! Zapewne stąd pomysł na takie rozwiązanie.

Maduro ogłosił swój pomysł na stworzenie “kryptowaluty” początkiem 2018 r. Choć udało mu się go wdrożyć w życie, nie wniósł niczego pozytywnego w sytuację w kraju.

Podobną drogą podążają dziś władze Iranu, które także planują stworzyć narodową kryptowalutę, która ma uchronić kraj przed amerykańskimi sankcjami. W projekt zaangażowano rosyjskich programistów. Wspólną e-walutę tworzą też Arabia Saudyjska i Zjednoczone Emiraty Arabskie.

Guaidó uzyskał nie tylko znaczne poparcie wśród obywateli (choć podobno Maduro nadal cieszy się niemałą popularnością), lecz również w gronie szefów rządów innych państw. Poparli do liderzy takich państw jak: Argentyna, Brazylia, Kanada, Chile, Kostaryka, Paragwaj, Peru, Ekwador czy Gwatemala oraz Organizacja Państwa Amerykańskich (The Organization of American States).


Interesujesz się kryptowalutami? Już teraz dołącz do grupy na Facebooku prowadzonej przez portal Comparic.pl. Bądź na bieżąco z informacjami ze świata kryptowalut, niezależnie od tego gdzie się znajdujesz!.


tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here