Naga MarketsPopyt wewnętrzny został zatrzymany, eksport prawie w ogóle nie istnieje, łańcuchy dostaw zastają zerwane. Sytuacja w której się znaleźliśmy jest bezprecedensowa. W związku z zamrożeniem gospodarki światowej kurs EUR/USD dramatycznie spadł. Wszyscy obawiają się najgorszego. Już teraz wiadomo, że bankructwa są nieuniknione.

  • Wszyscy zdają sobie sprawę z faktu, że każde przedłużenie ograniczeń spowoduje pogłębienie się kryzysu, a nawet może prowadzić do bankructwo państwa.
  • Austria zamierza złagodzić blokadę, Niemcy są w środku pandemii. Podobnego zdania jest Francja.
  • Polski rząd jest powściągliwy i przyjął strategię reagowania na rozwój sytuacji.
  • Pandemia budzi niepokój o ogólnoświatowy kryzys gospodarczy.

Po pierwsze zdrowie, po drugie gospodarka

Coraz częściej pojawiają się pytania jak długo to potrwa? Jak długo będą obowiązywać restrykcje?

To oczywiste, że w pierwszej kolejności należy chronić zdrowie. Na tym polu podejmuję się zdecydowane i rozpaczliwe działania. W interesie wszystkich państw jest jak najszybsze zahamowanie rozprzestrzenianie się wirusa. W drugiej kolejności jest gospodarka. Tutaj konsekwencje związane z pandemią będziemy odczuwali najbardziej. To, w jakiej kondycji będzie gospodarka uzależnione jest bowiem od tego jak długo będą obowiązywać restrykcje dotyczące pandemii.

CMC
Hit inwestycyjny - koszyki akcji. Zwiększona ekspozycja. 78% rachunków detalicznych CFD odnotowuje straty.
SPRAWDŹ NAS

Już teraz wszyscy zdają sobie sprawę z faktu, że każde przedłużenie ograniczeń spowoduje pogłębienie się kryzysu, a nawet może prowadzić do bankructwa państwa. Rządy poszczególnych krajów zaczynają więc powoli opracowywać strategię wycofywania się z restrykcji i stopniowego budzenia gospodarki do życia. Kluczowym elementem jest tutaj szczyt zachorowalności. Epidemie mają to do siebie, że osiągają pewne apogeum i następnie zostają wygaszone.

Zobacz także: Koronawirus: Polscy naukowcy stworzyli aplikację mapującą ryzyko zarażenia

Kiedy ograniczenia mogą zostać złagodzone?

I tak Austria zamierza łagodzić blokadę koronawirusa już od przyszłego tygodnia,  Hiszpania, Francja i Finlandia powołały komitet ekspertów, aby zdecydować kiedy ograniczenia mogą zostać złagodzone. We Włoszech rząd zaczyna debatować, kiedy złagodzić blokadę kraju narzuconą miesiąc temu. Na tle wymienionych państw Austria podejmuje decyzje najszybciej.

– To, że jako jedni z pierwszych wprowadziliśmy ograniczenia, daje nam teraz możliwość szybszego wyjścia z kryzysu – powiedział Sebastian Kurz, kanclerz Austrii.

Dania chce stopniowo rozluźnić wprowadzone tam restrykcje zaraz po Wielkanocy, choć nie podano dokładnej daty. Grecja ma również nadzieję na zniesienie ograniczeń w przyszłym miesiącu. Czeski rząd powiedział, że również złagodzi niektóre środki podjęte w celu powstrzymania się koronawirusa. Kanclerz Niemiec – Angela Merkel uważa, że jest jeszcze za wcześnie ponieważ Niemcy są w środku pandemii. Podobnego zdania jest Francja.

Zobacz także: Tesla obniża wynagrodzenia pracownikom! Zarobią nawet 30% mniej

Polski rząd jest powściągliwy, strategia reagowania

Także w Polsce coraz częściej padają pytania o to kiedy rząd zamierza luzować wprowadzone ograniczenia. Niestety, ale w tym przypadku nic nam nie wiadomo. Polski rząd w tym temacie jest powściągliwy i przyjął strategię reagowania na rozwój sytuacji. Biorąc jednak pod uwagę, że wygaszanie epidemii trwa 2-3 tygodnie, a apogeum spodziewane jest w okresie świąt Wielkanocnych to prawdopodobny powrót do normalności mógłby rozpocząć się właśnie po tym okresie.

– Musimy przygotowywać się jako państwo i społeczeństwo na drugą fazę walki z koronawirusem: na szczególną opiekę nad seniorami i osobami narażonymi na ciężki przebieg koronawirusa, a reszta społeczeństwa musi wrócić stopniowo do swoich obowiązków – mówił na antenie telewizji w Polsce.pl wicepremier Jarosław Gowin.

Prognoza Exmetrix, która dotychczas sprawdza się na poziomie 94,3%, apogeum koronawirusa prawdopodobnie przesunie się w okolice 25 kwietnia, po czym zachorowalność powinna spadać. Model ten został zbudowany przy zastosowaniu sztucznej inteligencji.

Z racji tej, że pomoc rządów została obliczona średnio na 3 miesiące, możemy przypuszczać, że są to maksymalne ramy czasowe w jakich państwa europejskie starają się uporać z koronawirusem. Przedłużenie tego okresu miałoby mieć katastrofalne skutki dla gospodarki. Dlatego też zaostrzanie restrykcji ma na celu jak najszybsze powstrzymanie koronawirusa.

Zobacz także: Wall Street zaprzepaściła zyski. Inwestorzy boją się kolejnej wyprzedaży

Działania rządów, zachowanie inwestorów

Budzenie się gospodarki do życia będzie następować falowo. W pierwszej kolejności mogą zostać otwarte małe sklepy, centra ogrodnicze i niewielkie przedsiębiorstwa. W dalszej kolejności większe sklepy, hotele i restauracje. Szkoły dopiero w późniejszym okresie. Ograniczenia większych zgromadzeń także może zostać zniesione na późniejszy termin.  Trudno ocenić w jakiej kolejności będą powracać do życia poszczególne sektory gospodarki, ponieważ wymaga to opracowania protokołów bezpieczeństwa.

Warto jednak obserwować działania rządów, zwłaszcza, że będzie to miało wpływ na ocenę sytuacji rynkowej. To, jak głęboki jest kryzys, z pewnością przełoży się na zachowania inwestorów na rynku. Szok jaki wywołała pandemia budzi niepokój o ogólnoświatowy kryzys gospodarczy i w zależności od tego jak będzie wybudzana gospodarka bardzo dużo zależy. Czy jednak będziemy mieli do czynienia z paniką, czy może przemyślaną strategią powrotu do normalności dowiemy się wkrótce.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here