Naga Marketsoszustwo scamOszukańcze sponsorowane posty na Facebooku kierujące do sfabrykowanych artykułów o celebrytach zarabiających rzekomo fortuny na „magicznych” aplikacjach do handlu kryptowalutami, stały się zmorą nie tylko dla celebrytów, lecz także dla użytkowników tego serwisu. Nawet wielokrotne żądania usunięcia podejrzanych reklam wysuwane przez prawników gwiazd często nie przynosiły efektu. Jednak ten stan rzeczy może się zmienić po wydanym ostatnio w Holandii wyrokowi przeciwko Facebookowi.


Holenderski miliarder wygrywa w sądzie z Facebookiem

Jak podaje agencja Reuters, holenderski miliarder i producent filmowy John de Mol, wygrał batalię sądową z Facebookiem, w wyniku której sąd nakazał gigantowi mediów społecznościowych usunięcie oszukańczej reklamy, w której wizerunek deMola był bezprawnie wykorzystywany do inwestowania w kryptowaluty.

Postępowanie sądowe zostało wszczęte w czerwcu tego roku w związku z brakiem odpowiedzi Facebooka na liczne żądania usunięcia reklam promujących kryptowalutowy scam, w którym wykorzystywany był wizerunek także innych celebrytów. Co najgorsze, osoby, które dały się nabrać na trefne inwestycje, straciły łącznie ok 1,7 mln euro.


Tanie i szybkie wpłaty EUR. Księgowanie max, do 3h! To możliwe dzięki ofercie CoinDeal!  Sprawdź!.


DeMol po raz pierwszy zetknął się z oszukańczymi reklamami pojawiającymi się na Facebooku wykorzystującymi bezprawnie jego wizerunek już w październiku 2018 roku, co nie oznacza, że nie pojawiały się one już wcześniej. Wiadomo natomiast, że jeszcze na początku 2018 roku reklamy związane z kryptowalutami były na Facebooku zakazane – dopiero na rok przez ogłoszeniem planów o wypuszczeniu globalnej waluty cyfrowej Libra, w które mocna zaangażował się Facebook, zakaz ten został zdjęty.

Co nakazuje wyrok i argumenty Facebooka

Wydane orzeczenie nakazuje Facebookowi wycofanie kontrowersyjnych reklam oraz udostępnienie wszelkich informacji, jakie posiada na temat osób stojących za rozpowszechnianiem oszukańczych ogłoszeń – w przeciwnym razie grozi mu kara do 1,1 mln euro. Podczas rozpraw sądowych Fecebook utrzymywał, iż reklamy te zostały już usunięte, zaś w ubranym w gładkie sformułowania oświadczeniu zapewniał o podejmowaniu wszelkich kroków w tym kierunku:

„Co istotne, przedmiotowe orzeczenie nie zmienia naszego zaangażowanie w zwalczaniu tego typu reklam. Chcemy zaznaczyć ponad wszelką miarę, że na Facebooku nie ma absolutnie miejsca na tego typu ogłoszenia i usuwamy je jak tylko się na nie natkniemy.”

Jednak stanowiska Facebooka nie podzielają sędziowie, którzy wydali orzeczenie.

„Nie do przyjęcia jest argumentacja Facebooka jakoby był on jedynie neutralnym przekaźnikiem informacji a przez to nie był zobowiązany do działania. Firma ta odgrywa zbyt aktywną rolę w zakresie reklam, które stanowią podstawę jej modelu biznesowego, by wysuwać takie twierdzenia.”

Przypomnijmy, iż w Polsce z nieuczciwymi reklamami na Facebooku bezprawnie wykorzystującymi prywatny wizerunek do promowania podejrzanych inwestycji w kryptowaluty przez długi czas walczyli prawnicy Roberta Lewndowskiego. Ostatnio ofiarami podobnego rodzaju reklam padła także Małgorzata Kożuchowska oraz Maciej Orłoś.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here