Naga MarketsLogo esma na ścianieWprowadzanie do obrotu, dystrybucja oraz sprzedaż opcji binarnych klientom detalicznym na terenie Unii Europejskiej jest zakazana od wakacji zeszłego roku zgodnie z interwencją produktową europejskiego regulatora ESMA. Z racji na fakt, że zakaz ma jednak charakter tymczasowy, Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) planuje wprowadzić dokładnie taką samą interwencję na terenie Polski, jednak bezterminowo. Jak poinformował regulator, ESMA wydała pozytywną opinię w sprawie zasadności takiego rozwiązania.


KNF wprowadzi takie same środki jak ESMA, jednak na stałe

Opinia ESMA została wydana w związku z zawiadomieniem Komisji Nadzoru Finansowego z dnia 27 lutego 2019 r. przekazanym do ESMA oraz członków ESMA, w którym KNF poinformowała o zamiarze podjęcia środków interwencji produktowej zgodnie z art. 42 Rozporządzenia (UE) nr 600/2014 (MIFIR). Planowane środki interwencji produktowej KNF dotyczą zakazu wprowadzania do obrotu, dystrybucji oraz sprzedaży opcji binarnych klientom detalicznym w Polsce oraz z terytorium Polski. KNF w zawiadomieniu do ESMA poinformowała, że środki interwencji produktowej KNF będą takie same jak środki interwencji produktowej ESMA w sprawie opcji binarnych przyjęte w Decyzjach ESMA Nr (EU) 2018/795, (EU) 2018/1466, (EU) 2018/2064 oraz (EU) 2019/509” – informuje KNF w oświadczeniu.

Zobacz również: W 2018 r. 9 tys. Polaków zarabiało na Forex, łącznie 138 mln zł

Opinia ESMA stwierdza, że proponowane przez KNF środki interwencji produktowej w zakresie opcji binarnych są uzasadnione i proporcjonalne. Przewidywany termin wejścia w życie środków interwencji produktowej KNF to 2 lipca 2019 r. Warto przypomnieć, że zgodnie z przepisami ESMA wprowadzanie do obrotu, dystrybucja oraz sprzedaż opcji binarnych w Europie są nielegalne od lipca 2018 roku. Interwencję produktową wdrożono na okres trzech miesięcy, od tego czasu jest jednak przedłużana przez instytucję i wiele wskazuje na to, że proceder ten będzie kontynuowany. Gdyby jednak ESMA nagle zrezygnowała z dalszej prolongaty zakazu, opcje binarne ponownie mogłyby trafić do oferty brokerów – w tym działających na terenie Polski. KNF chce się przed tym ustrzec, dlatego wprowadza stały zakaz na rodzimym podwórku.

„Zakaz ESMA dotyczący marketingu, dystrybucji i sprzedaży opcji binarnych inwestorom detalicznym jest odpowiedzią na nasze znaczne obawy dotyczące bezpieczeństwa traderów w związku z charakterystyką tego produktu finansowego” – komentował Steven Maijoor, przewodniczący ESMA.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here