Naga Markets11 grudnia 2013

W środę inwestorzy mogą emocjonować się optymistycznym finałem negocjacji dotyczących ustaleń limitu w amerykańskim budżecie. Osiągnięcie porozumienia w Kongresie nie tylko pozwoli uniknąć kolejnego zamknięcia części urzędów federalnych, ale również może podtrzymać apetyt na ryzykowne aktywa. W przypadku walut beneficjentem może zostać europejska waluta, która sukcesywnie umacnia się wobec dolara.
Zgoda w amerykańskim Kongresie

W mediach pojawiły się informacje, że osiągnięto porozumienie ws. propozycji budżetowego kompromisu. Zaaprobowanie tych propozycji przez Kongres USA pozwoli kolejnego zamknięcia części urzędów federalnych (tzw. government shutdown), które mogło wystąpić już 15 stycznia. Na konferencji prasowej podano, że propozycja kompromisu budżetowego zakłada wycofanie części cięć wydatków w latach 2014-2016 oraz brak podwyżki podatków, co oznacza, że w styczniu i październiku 2014 roku nie dojdzie do government shutdown. Wynegocjowane propozycje zmniejszają skalę automatycznych cięć wydatków o 63 mld USD w ciągu dwóch lat i redukują deficyt o 23 mld USD. Ustalenie budżetowego kompromisu to pozytywny sygnał dla rynków finansowych, bowiem zmniejsza ryzyko inwestycyjne. Tym samym, powinny poprawiać się nastroje w najbliższych dniach, co może przyczynić się do ewentualnego zignorowania wpływu grudniowego posiedzenia FOMC na nastroje w końcówce roku.

EUR/USD – 1,3767

Z technicznego punktu widzenia, notowania EUR/USD nadal oscylują w silnym trendzie wzrostowym. Sekwencja coraz wyższych dołków i szczytów została zachowana, dlatego należy oczekiwać aprecjacji euro względem dolara. Najbliższym celem byków jest 1,3820. Wsparcie figuruje na poziomie 1,3735.

GBP/USD – 1,6435

Na rynku GBP/USD nastąpiło ochłodzenie nastrojów. Po dynamicznym wybiciu kursu z formacji flagi, notowania „kabla” oscylują tuż nad listopadowym maksimum – 1,6428. Entuzjazm inwestorów zgasł po tym, jak opublikowano dane makro z Wielkiej Brytanii, z których wynika, że w październiku deficyt handlowy Wielkiej Brytanii wyniósł 9,7 mld GBP, tymczasem oczekiwano 9,35 mld GBP deficytu. Niemniej, układ kresek w dalszym ciągu powinien wspierać akcję popytową na funta. W praktyce oznaczać to może pojawienie się kolejnej fali wzrostu do 1,6600-1,6660.

USD/CHF – 0,8870

Pod naciskiem podaży, kolejne wsparcia pękają na rynku USD/CHF. Kurs pary walutowej bez większych przeszkód zszedł poniżej październikowego minimum 0,8890. Jest to wyraz słabości rynku, dlatego nie jest wykluczone, że dotychczasowa fala spadku ulegnie wydłużeniu do 0,8660.

Autor:Krzysztof Wańczyk
krzysztofwanczyk.bblog.pl

Te artykuły również Cię zainteresują


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here