Naga MarketsW ramach konfrontacji metod AT przyjrzymy się EUR/USD. Użyjemy klasycznej analizy linii trendu, formacji świecowych oraz przyjrzymy się wpływowi francuskich wyborów. Użyjemy platformy transakcyjnej TMS Direct oferowanej przez TMS Brokers.

Fałszywe wybicie

Od grudnia 2016 kurs EUR/USD znajduje się w trendzie wzrostowym. Znaczna część tego trendu przebiegała poniżej czerwonej linii. Ta linia z bardzo dużą dokładnością przechodziła przez trzy punkty zwrotne. Dlatego jej przełamanie mogło być uważane za sygnał kupna. Na jego podstawie można było oczekiwać wzrostu porównywalnego z szerokością kanału składającego się ze wspomnianej linii oraz zielonej linii poprowadzonej po dołkach. Dało by to poziom docelowy w okolicach 1,30.

Te artykuły również Cię zainteresują
Kupuj pogłoski, sprzedawaj fakty

Ważnym czynnikiem wpływającym na notowania EUR/USD były wybory prezydenckie we Francji. Perspektywa możliwej wygranej Marine Le Pen spychała notowania w dół. Gdy w pierwszej turze okazało się, że nie taki diabeł straszny i jej szanse nie są większe niż się obawiano, cena gwałtownie skoczyła w górę. Później dalej rosła dzięki sondażom wskazującym na zwycięstwo Macrona. Zgodnie z potoczną logiką przełamanie czerwonej linii plus zwycięstwo proeuropejskiego kandydata powinno stanowić silną kombinację sygnałów kupna. Na rynkach finansowych ta potoczna logika jednak nie obowiązuje. Rynki często są pchane w górę nie tyle pozytywnymi informacjami, co perspektywą ich pojawienia się. Stąd powiedzenie „Kupuj pogłoski, sprzedawaj fakty”. Tak stało się i tym razem. Perspektywa zwycięstwa Macrona pchała rynek w górę, ale w niedzielę ta perspektywa stała się faktem.

Objęcie bessy

Rynek walutowy działa na okrągło przez cały tydzień. Dlatego luki i formacje świecowe, które dobrze się sprawdzają na rynkach akcji, znacznie rzadziej mają tu zastosowanie, chyba że w układzie tygodniowym. Tym razem jednak poniedziałkowe otwarcie zostało wywindowane znacznie powyżej piątkowego zamknięcia przez zwycięstwo Macrona. Kiedy jednak to zwycięstwo stało się faktem, jego wpływ na rynek się skończył. Stąd poniedziałkowy spadek. Na wykresie dziennym powstała długa czarna świeca zakrywająca mały biały korpus z piątku i tworząca razem z nim negatywną formację objęcia bessy. Jednocześnie nastąpiło anulowanie wcześniejszego przełamania czerwonej linii. W ciągu jednej sesji obraz rynku diametralnie się zmienił. Pozytywne sygnały zostały anulowane, a zamiast tego pojawiła się konfiguracja zapowiadająca spadek.

Ten nagły zwrot sytuacji musiał być bardzo niemiłym zaskoczeniem dla byków. Używając terminologii wojskowej, ich morale zostało złamane nagłą i zupełnie niespodziewaną klęską w chwili kiedy triumf wydawał się czymś pewnym.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here