Naga MarketsW ramach konfrontacji metod analizy technicznej przyjrzymy się USD/PLN. Ostatnio na tym rynku dominował trend spadkowy, więc poszukamy sygnałów zapowiadających jego odwrócenie. Do analizy użyjemy platformy transakcyjnej TMS Connect oferowanej przez TMS Brokers.

Odbicie od długoterminowego wsparcia

Pierwszy wykres pokazuje 9 ostatnich lat w interwale tygodniowym. Najważniejsza jest zielona linia na poziomie 3,51 zł. Przez kilka lat był to opór. Pod koniec 2014 r. nastąpiło przełamanie i od tamtej pory ten poziom stanowi wsparcie. Pierwszy raz cena odbiła się od niego w maju 2015, a drugi raz na początku września br. W przeszłości odbicia od tej linii (zarówno w górę jak i w dół) były znacznie większe od wzrostu z ostatnich tygodni. Dlatego można oczekiwać, że to dopiero początek większego ruchu w górę.

Te artykuły również Cię zainteresują
Przekraczanie linii trendu

Drugi wykres przedstawia falę spadkową trwającą od grudnia 2016. Najważniejsza jest czerwona linia trendu spadkowego. Wcześniej linia przeszła przez trzy punkty zwrotne, a obecnie jest przełamywana. To przełamywanie to dość powolny proces, a nie jeden zdecydowany impuls. Można powiedzieć, że cena „wychodzi bokiem”. W tym miejscu tworzy się trójkąt. Wybicie górą z niego oznaczałoby zmianę trendu na wzrostowy, ponieważ po pierwsze jednoznacznie rozstrzygnęłoby o przełamaniu czerwonej linii. Po drugie oznaczałoby przełamanie chmury Ichimoku.

Oprócz tego warto zwrócić uwagę na RSI, który od dawna nie potwierdza nowych dołków ceny i w ten sposób tworzy pozytywną dywergencję.

Trójkąt zwyżkujący

Trzeci wykres pokazuje ostatnie miesiące w interwale H1. Widzimy tu trójkąt zwyżkujący wychodzący poza czerwoną linię trendu spadkowego, która była widoczna także na poprzednich wykresach. Wybicie z formacji tego typu częściej następuje górą. Górne ramię trójkąta znajduje się na poziomie 3,694. Przełamanie tej bariery oznaczałoby odwrócenie trendu spadkowego trwającego od grudnia 2016.

Podsumowanie: USD/PLN znajduje się w trendzie spadkowym. Istnieje kilka oznak sugerujących odwrócenie tego trendu. Po pierwsze cena spadła do ważnego, długoterminowego wsparcia. Po drugie dynamika spadku zmniejsza się (dywergencja). Po trzecie cena przełamuje linię trendu spadkowego. Jednoznacznym sygnałem byłoby wybicie górą z trójkąta.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here