Naga MarketsW ramach konfrontacji metod analizy technicznej przyjrzymy się USD/JPY. Od pół roku mamy tam trend horyzontalny, a ostatnio cena podeszła do jego górnego ograniczenia. Spróbujemy określić czy zapowiada to wybicie górą, czy też kolejne wahnięcie w dół. Do analizy użyjemy platformy transakcyjnej TMS Direct oferowanej przez TMS Brokers.

Test oporu

Pierwszy wykres pokazuje ostatni rok w dziennym interwale czasowym. Najważniejsza jest czarna linia oporu stanowiąca górne ograniczenie konsolidacji na poziomie 114,46. Do tej pory bariera była testowana dwa razy. Kilka dni temu nastąpił trzeci test. Zgodnie z regułami analizy technicznej cena powinna teraz zrealizować jeden z dwóch wariantów. Wariant pierwszy to kontynuacja konsolidacji, co w najbliższej przyszłości oznaczałoby odbicie od górnego ograniczenia i spadek do dolnego, które znajduje się w okolicach ostatniego dołka (107,3). Drugi wariant to przełamanie oporu i wybicie górą z konsolidacji. Byłaby to zapowiedź wzrostu porównywalnego z jej rozpiętością, czyli odległością pomiędzy dolnym, a górnym ograniczeniem. Daje to poziom docelowy w okolicach 122.

Te artykuły również Cię zainteresują
Wachlarz i dywergencja

Na drugim wykresie widać ostatnią falę wzrostową, której etapy zostały opisane trzema liniami trendu wzrostowego tworzącymi negatywną formację wachlarza. Kolejne etapy były coraz mniejsze i mniej dynamiczne, co widać po coraz słabiej nachylonych liniach trendu. Podobną wymowę ma negatywna dywergencja na RSI. W sumie wynika z tego, że dynamika wzrostu malała w miarę zbliżania się do górnego ograniczenia konsolidacji. Jest to argument za pierwszym wariantem, czyli za wahnięciem w dół w okolice 107. Negatywną wymowę ma też nieudany atak na opór widoczny jako wystający knot dziennej świecy.

Ichimoku podąża za trendem

Ichimoku nie potwierdza tych obaw. Układ linii zwrotnej i standardowej ciągle jest charakterystyczny dla trendu wzrostowego. Optymistyczne jest też zarówno położenie chmury, jak i jej kolor. Skąd ta rozbieżność? Otóż Ichimoku podąża za trendem i jest mało wrażliwe na zmiany jego dynamiki. Dywergencje na RSI pojawiają się właśnie z powodu tych zmian. Można powiedzieć że trend stracił większość impetu, ale jeszcze się nie odwrócił.

Co w takim razie byłoby kryterium odwrócenia w przypadku tej pary walutowej? Proponuję uznać trend wzrostowy za zakończony w przypadku przełamania ostatniego dołka na poziomie 113 oznaczonego czerwoną linią.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here