Naga MarketsW ramach konfrontacji metod analizy technicznej przyjrzymy się USD/JPY. Popatrzymy na tę parę walutową w różnych horyzontach czasowych i użyjemy wybranych wskaźników by ustalić czy trwający obecnie trend spadkowy słabnie i jeśli tak, to jaki będzie to miało wpływ na sytuację w dłuższym terminie. Do analizy użyjemy platformy transakcyjnej TMS Direct oferowanej przez TMS Brokers.

Szczyt powyżej oporu

Pierwszy wykres pokazuje sytuację w długim horyzoncie czasowym. W zeszłym roku nastąpiło tu odwrócenie trendu spadkowego i od tamtej pory mamy trend wzrostowy. W grudniu zakończył się pierwszy wzrostowy impuls i rozpoczęła się konsolidacja, która wygląda na korektę w spadku i platformę przed kolejnym wybiciem w górę. Kiedy jednak na początku lipca nastąpiło przełamanie linii oporu, nie pociągnęło to za sobą dalszego wzrostu. Czy brak pozytywnej reakcji na pozytywny znaczy sygnał znaczy, że rynek jest słaby? Być może tak, ale istnieje inna możliwość. Może okazać się, że trend spadkowy ustępuje miejsca konsolidacji. Przemawia za tym pojawienie się sygnałów odwrócenia trendu spadkowego powyżej pogrubionej czarnej linii wsparcia.

Te artykuły również Cię zainteresują
Mamy więc szczyt powyżej starej linii oporu i formujące się dno powyżej pogrubionej linii wsparcia.

 

Poszlaki sugerują odwrócenie

Drugi wykres ma interwał H1 i pokazuje trend spadkowy, który nastąpił po opisanym powyżej nieudanym przełamaniu oporu. Widzimy tu czarną linię trendu znajdującą się w pobliżu 110,90 oraz czerwoną linię szyi odwróconej formacji RGR znajdującą się na poziomie 111. Przełamanie obu tych barier oznaczałoby zmianę trendu na wzrostowy. Co ważne, nastąpiłoby to powyżej pogrubionej linii wsparcia z pierwszego wykresu.

Co mówią wskaźniki? Na RSI mamy pozytywną dywergencję potwierdzającą słabnięcie trendu spadkowego. Z kolei Ichimoku po dłuższym okresie kiedy pokazywało trend spadkowy, zmieniło układ na bardziej neutralny.

Podsumowanie: USD/JPY znajduje się w trendzie spadkowym. Na razie nie ma wyraźnych sygnałów zapowiadających odwrócenie tego trendu. Istnieją jednak poszlaki takie jak odwrócona formacja głowy z ramionami czy dywergencja na RSI. Gdyby jednak nastąpiło wybicie z tej formacji i tym samym zmiana średnioterminowego trendu na wzrostowy, to należałoby oczekiwać przekroczenia szczytu z połowy lipca na poziomie 114,50.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here