Naga MarketsW ramach konfrontacji metod analizy technicznej przyjrzymy się notowaniom pszenicy. Zaczniemy od długoterminowego trendu spadkowego i jego przełamania, które nastąpiło w ostatnich dniach. Następnie przy pomocy wskaźników zbadamy czy wzrost, który spowodował to przełamanie był czymś wyjątkowym, czy też takie wahnięcie w górę zdarzają się często i w związku z tym niewiele znaczą. Do analizy użyjemy platformy transakcyjnej TMS Direct oferowanej przez TMS Brokers.

Przełamanie trzyletniej linii

W roku 2008 na rynku surowców, w tym pszenicy, nastąpiło pęknięcie bańki spekulacyjnej. Od tamtej pory cena pszenicy znajduje się w trendzie spadkowym. Pierwszy wykres pokazuje cały ten okres w interwale tygodniowym. Szczególnie istotny wydaje się okres od 2014, który obejmuje linia trendu spadkowego. Ta linia właśnie została przełamana. Warto też zwrócić uwagę na poziom 461,75, który przez dłuższy czas stanowił wsparcie lub opór, a ostatnio został przełamany razem ze wspomnianą linią.

Te artykuły również Cię zainteresują
Rekordowy skok ceny

Na drugim wykresie mamy notowania w dziennym interwale. Dołączono do niego Wskaźnik Zmiany (Rate of Change) o kroku 5. Czerwona linia pod głównym wykresem pokazuje jak procentowo wygląda ostatnia cena na tle ceny sprzed pięciu dni sesyjnych, czyli sprzed tygodnia. Widzimy że obecnie wskaźnik ten jest na bardzo wysokim poziomie. Od pęknięcia bańki surowcowej tylko raz był tak wysoko. Wynika z tego że wzrost z ostatnich dni jest czymś niezwykłym i przez to istotnym.

Poza potrójną wstęgą Bollingera

Na trzecim wykresie mamy dzienne notowania oraz wstęgę Bollingera. Na ogół jej ramiona powstają poprzez dodanie lub odjęcie dwóch odchyleń standardowych od średniej kroczącej. Tutaj mamy wstęgę liczoną na podstawie potrójnego odchylenia standardowego. Mimo to cena właśnie wyszła poza górne ramię wstęgi. Znaczy to, że wybicie z ostatnich dni jest bardzo silne i przez to ważne. Poza tym cena rozpycha wstęgę, co też przemawia za istotnością ruchu.

Podsumowanie: Cena pszenicy przełamała trzyletnią linię trendu spadkowego. Dynamika tego wzrostu była najwyższa od siedmiu lat. W dodatku cena wyszła poza górne ramię potrójnej wstęgi Bollingera. Wszystko to przemawia za zmianą długoterminowego trendu na pszenicy na wzrostowy.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here