Naga MarketsW ramach konfrontacji metod analizy technicznej przyjrzymy się GER30.I, czyli CFD na indeks DAX. W ostatnich dniach ten indeks dość mocno spadł. Wykorzystamy różne metody, by ustalić czy te spadki spowodowały istotne zmiany w sytuacji technicznej niemieckiego rynku. Do analizy użyjemy platformy transakcyjnej TMS Direct oferowanej przez TMS Brokers.

Przełamane wsparcie

Pierwszy wykres ma tygodniowy interwał i obejmuje ponad 6 lat. Ostatnie spadki nie zmieniły tego, że wykres biegnie od lewego dolnego do prawego górnego rogu obrazka. Jedyną istotną zmianą jest spadek poniżej szczytu z wiosny 2015 znajdującego się na poziomie 12403 i oznaczonego poziomą linią. Fakt, że tak ważna bariera nie tylko nie powstrzymała spadków ale w ogóle nie zadziałała w widoczny sposób nie jest oznaką siły rynku.

Te artykuły również Cię zainteresują
Przełamanie linii trendu wzrostowego

Drugi wykres pokazuje ostatni rok w dziennym interwale czasowym. Widzimy tu, że czarna linia trendu wzrostowego jest daleko i na razie nie grozi jej przełamanie. Być może z perspektywy czasu ostatnie spadki okażą się tylko korektą w tym trendzie, ale tego na razie nie wiadomo. Przełamana została natomiast czerwona linia. Jest to istotny negatywny sygnał ponieważ linia przechodziła przez wiele punktów zwrotnych. Linia, która wiele razy stanowiła skuteczne wsparcie, teraz stała się oporem. Powrót nad nią poprawiłby obraz rynku.

Mała dywergencja

Do trzeciego wykresu dołączono RSI i wstęgę Bollingera. Dobra wiadomość jest taka, że oscylator potwierdzał nowe szczyty aż do 5 maja (szczyt na prawo od pionowej linii) i dopiero od tamtej pory zaczęła powstawać negatywna dywergencja. Gdyby dywergencja powstawała dłużej, jej znaczenie byłoby większe. Jest to argument za tym, że mamy do czynienia z korektą, a nie załamaniem trendu wzrostowego.

W wyniku ostatnich spadków indeks wyszedł poza dolne ramię wstęgi Bollingera. Z jednej strony jest to argument za odbiciem, ale z drugiej pokazuje że mamy do czynienia z istotnym ruchem, a nie przypadkowym wahnięciem w dół.

Niedźwiedzie Ichimoku

Czwarty wykres pokazuje Ichimoku. Widać na nim istotne pogorszenie. Cena spadła poniżej chmury, której dolne ograniczenie pokrywa się z czerwoną linią trendu, która także została przełamana. Także układ linii zwrotnej i standardowej zmienił się na negatywny. Jedynym śladem po trendzie wzrostowym jest kolor chmury, który ciągle jest charakterystyczny dla hossy.

Podsumowanie: Ostatnie spadki spowodowały przełamanie wielokrotnie potwierdzonej linii trendu wzrostowego oraz wsparcia sprzed dwóch lat. Układ Ichimoku zmienił się na niekorzystny. Wszystko to oznacza istotne pogorszenie sytuacji. Najbliższym wsparciem jest czarna linia trendu znajdująca się w okolicach 11900. Najbliższym oporem jest czerwona linia znajdująca się na poziomie 12380.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here