Naga MarketsW ramach konfrontacji metod analizy technicznej przyjrzymy się EUR/USD. Ostatnio cena doszła do oporu. Przyjrzymy się możliwym scenariuszom. Do analizy użyjemy platformy transakcyjnej TMS Direct oferowanej przez TMS Brokers.

Test oporu

Pierwszy wykres pokazuje 5 ostatnich lat w tygodniowym interwale czasowym. Najważniejsza jest konsolidacja oznaczona żółtym prostokątem, która trwała przez dwa i pół roku. Niedawno nastąpiło wybicie górą. Jest to zapowiedź dalszego wzrostu. Na podstawie rozpiętości konsolidacji można oszacować zasięg tego wzrostu na około 1,3 (zielona linia). Po drodze jest opór ustanowiony przez dołek z lipca 2012 na poziomie 1,204 oznaczony czerwoną linią. W ostatnich tygodniach cena doszła do tej bariery i obecnie ją testuje.

Te artykuły również Cię zainteresują
Rynek słabnie

Drugi wykres pokazuje okres od grudnia 2016 w dziennym interwale. Najważniejsza jest czarna linia oporu poprowadzona po dwóch ostatnich szczytach. Razem z niebieską linią trendu wzrostowego tworzy ona klin zwyżkujący, czyli formację typową dla słabnącego trendu wzrostowego. Formacja jest tym ważniejsza, że powstała we wspomnianej wcześniej strefie oporu oznaczonej czerwoną linią (1,204).

Dzyndzel

Na trzecim wykresie mamy ostatnie cztery miesiące w interwale H1. Widać tu, że niebieska linia trendu wzrostowego będąca zarazem dolnym ramieniem klina biegnie przez wiele punktów zwrotnych, więc jej przełamanie byłoby wiarygodnym sygnałem sprzedaży. Problemem wydaje się jednak mały dzyndzel oznaczony elipsą. Jeśli cena przełamie linię, to skąd będziemy wiedzieli że nie jest to takie samo fałszywe wybicie? Rozwiązaniem może być filtr czasowy. Wspomniany dzyndzel to jedna świeczka na wykresie H1. Znaczy to że cena przebywała pod linią nie dłużej niż godzinę. Dlatego jeśli nastąpi przełamanie niebieskiej linii, to powinniśmy zaczekać z otwieraniem pozycji dłużej niż godzinę.

Jaki może być zasięg spadku w razie takiego przełamania? Sądząc po rozmiarach klina cena powinna spaść do około 1,169. Poziom ten oznaczono żółtą linią. Kolor nawiązuje do wspomnianego wyżej żółtego prostokąta, którego górne ograniczenie też znajduje się mniej więcej na tym poziomie.

Negatywna dywergencja

Do kolejnego wykresu (D1) dołączono wstęgę Bollingera i RSI. Negatywna dywergencja na RSI pokazuje słabnięcie rynku i przemawia za przełamaniem niebieskiej linii trendu wzrostowego. Z kolei górne ramię wstęgi Bollingera znajduje się blisko czarnej linii stanowiącej górne ramię klina. To potwierdza jej działanie jako oporu. Dolne ramię pokrywa się z żółtym wsparciem. W sumie wskaźniki potwierdzają to, co wynika z samych wykresów.

Podsumowanie

Rynek doszedł do czerwonego oporu na poziomie 1,204 i słabnie. Widać to po klinie zwyżkującym i dywergencji na RSI. Przełamanie niebieskiej linii trendu wzrostowego byłoby sygnałem sprzedaży.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here