Naga MarketsW ramach konfrontacji metod analizy technicznej przyjrzymy się EUR/USD. Ostatnio nastąpił tu wzrost. Spróbujemy określić czy jest to zapowiedź kolejnej dużej fali, czy też trend wzrostowy słabnie i zanosi się na większy spadek. Do analizy użyjemy platformy transakcyjnej TMS Direct oferowanej przez TMS Brokers.

Wybicie z dwuletniej bazy

Pierwszy wykres pokazuje 7 ostatnich lat w interwale tygodniowym. Od początku 2017 EUR/USD znajduje się w trendzie wzrostowym. Wcześniej mieliśmy do czynienia z trwającą prawie dwa lata konsolidacją oznaczoną dwiema czerwonymi liniami.

Te artykuły również Cię zainteresują
W lipcu cena przełamała górną linię. Krótkoterminowa konsolidacja z ostatnich tygodni, która nastąpiła po przełamaniu górnej linii wygląda tu jak ruch powrotny, odpoczynek po pokonaniu mocnej bariery. W ostatnich dniach ruszyła do góry. Takie zachowanie rynku potwierdza wybicie z długoterminowej konsolidacji i zapowiada dalszy wzrost. Co więcej, na podstawie tego wykresu można przewidzieć skalę tego wzrostu. Otóż po wybiciu z konsolidacji minimalny zasięg wzrostu powinien być porównywalny z amplitudą wahań wewnątrz tejże konsolidacji. W przypadku EUR/USD daje to poziom docelowy w okolicach 1,3 oznaczony zieloną linią. Po drodze jest opór ustanowiony przez dołek z lata 2012 na poziomie 1,204 oznaczony pomarańczową linią. Ten poziom jest już blisko i w jego pobliżu można oczekiwać zawirowań.

Blisko oporu

Drugi wykres ma dzienny interwał czasowy i pokazuje sytuację od grudnia 2016. Szczególnie istotna jest czarna linia trendu. Warto zwrócić uwagę, że korekta która nastąpiła ostatnio nie sprowadziła ceny do tej linii. To świadczy o sile trendu wzrostowego i na dłuższą metę sugeruje jego kontynuację. Z drugiej strony jednak wyjście ceny poza górne ramię wstęgi Bollingera w połączeniu z bliskością pomarańczowego oporu przemawia za schłodzeniem rynku w następnych dniach.

Trzeci wykres pokazuje ostatnie dwa miesiące w interwale godzinowym. Najistotniejsza jest tu konsolidacja oznaczona dwiema czarnymi liniami, ponieważ jej rozpiętość daje pojęcie o skali wzrostu po wybiciu. Jak widać od momentu przełamania górnej linii cena wzrosła już o tyle ile wynosi odległość pomiędzy czarnymi liniami. To też jest argument za schłodzeniem rynku w najbliższej przyszłości.

Podsumowanie. EUR/USD znajduje się w silnym trendzie wzrostowym. Wybicie z dwuletniej konsolidacji zapowiada wzrost do około 1,3. Na krótszą metę spodziewam się korekty. Przemawia za tym bliskość pomarańczowego oporu na poziomie 1,204, oraz krótkoterminowe przegrzanie rynku sygnalizowane przez wstęgę Bollingera.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here