Naga MarketsW ramach konfrontacji metod analizy technicznej przyjrzymy się EUR/USD, najważniejszej parze walutowej na świecie. Popatrzymy na nią w różnych horyzontach czasowych i użyjemy wybranych wskaźników by ustalić na ile trwały jest trwający obecnie trend wzrostowy.  Do analizy użyjemy platformy transakcyjnej TMS Direct oferowanej przez TMS Brokers.

Wybicie z dwuletniej konsolidacji

Pierwszy wykres pokazuje notowania z ostatnich dziesięciu lat w tygodniowym interwale czasowym. Widzimy tu, że trwający obecnie wzrost spowodował przełamanie zielonej linii oporu i tym samym wybicie górą z dwuletniej konsolidacji. Na podstawie tego sygnału można oczekiwać wzrostu porównywalnego z amplitudą wahań w tej konsolidacji, co daje poziom docelowy w okolicach 1,275 oznaczony niebieską linią. Po drodze jest strefa oporu ustanowiona przez dwa dołki w przedziale 1,187 – 1,204 oznaczona czerwonymi liniami. Obecnie cena zbliża się do tej bariery, przez co rośnie ryzyko korekty.

Test górnej linii kanału

Drugi wykres pokazuje ostatnie 3 miesiące w układzie H4. Zieloną linię wsparcia i czerwoną linię oporu pozostawiono bez zmian. Najważniejszy jest czarny kanał trendowy, a zwłaszcza jego górna linia. Obecnie cena ją testuje, więc można oczekiwać spadku do dolnej linii, która znajduje się w okolicach 1,17. Nie widać jednak sygnałów oznaczających słabnięcie trendu.

Bez dywergencji

Na trzecim wykresie mamy Ichimoku i RSI. Układ Ichimoku jest jednoznacznie pozytywny. Cena znajduje się nad chmurą, której kolor jest typowy dla trendu wzrostowego. Także linia zwrotna i standardowa pokazują silny trend wzrostowy. W przypadku RSI najważniejsze jest to, że potwierdza on ostatnie wzrosty ceny. Ostatnie wartości tego wskaźnika oznaczono zieloną linią. Wcześniej RSI nie dochodził do linii. Znaczy to, że nie ma negatywnej dywergencji, która ostrzegałaby przed słabnięciem trendu.

Cena poza wstęgą Bollingera

Do czwartego wykresu dołączono wstęgę Bollingera. Wstęga ostatnio się rozwiera, co świadczy o bardzo dużej dynamice trendu. Ostatnio cena wyszła poza wstęgę. W połączeniu z testem górnej linii kanału oraz bliskością czerwonego oporu oznacza to duże ryzyko korekty.

Podsumowanie:

EUR/USD znajduje się w bardzo silnym trendzie wzrostowym. Nie widać sygnałów zapowiadających odwrócenie czy osłabienie tego trendu. Bliskość oporów i wyjście poza wstęgę Bollingera świadczy jednak o wysokim ryzyku korekty. Ta korekta może być okazją do otwarcia pozycji nastawionej na kontynuację wzrostu.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here