Naga MarketsW ramach konfrontacji metod analizy technicznej przyjrzymy się US500.I czyli CFD na indeks S&P500. Szczególną uwagę zwrócimy na ostatnie wybicie, które doprowadziło do ustanowienia nowego historycznego rekordu. Zastanowimy się czy jest to zapowiedź kontynuacji długoterminowego trendu wzrostowego, czy też mamy do czynienia z ostatnimi podrygami hossy. Do analizy użyjemy platformy transakcyjnej TMS Direct oferowanej przez TMS Brokers.

Wieloletnia hossa

Pierwszy wykres ma tygodniowy interwał i pokazuje amerykański rynek akcji w długoterminowym horyzoncie czasowym począwszy od okresu sprzed kryzysu 2007 – 2008. Widzimy tu, że straty zostały już dawno nadrobione i każdy nowy szczyt jest historycznym rekordem. Opory nie istnieją. Indeks jest nawet ponad linią poprowadzoną przez poprzednie szczyty. Jeśli istnieją jakieś sygnały ostrzegające przed odwróceniem trendu, to na tym wykresie ich nie widać.

Linia poprowadzona po szczytach

Drugi wykres ma dzienny interwał czasowy i pokazuje ostatnie dwa lata z kawałkiem. Istotna jest linia oporu poprowadzona przez dwa szczyty, ponieważ przebiega ona w pobliżu wartości z ostatnich dni i może stanowić przeszkodę dla dalszego wzrostu. Wykres pokazuje też korekcyjną formację flagi obejmującą ostatnią spadkową korektę.

Ichimoku

Na trzecim wykresie mamy czarną linię trendu wzrostowego oraz pakiet Ichimoku. Układ Ichimoku jest jednoznacznie pozytywny. Indeks znajduje się nad linią zwrotną i standardową oraz nad chmurą. Poniżej ceny, w okolicach 2420 znajduje się linia trendu wzrostowego. Poniżej niej, w okolicach 2400 mamy chmurę. Gdyby trend zaczął się załamywać, najpierw nastąpiłoby przełamanie czarnej linii, a później padłaby chmura.

Siła czy słabość?

Na kolejnym wykresie mamy wstęgę Bollingera i RSI. Indeks obecnie rozpycha wstęgę Bollingera, co znaczy że obecny wzrost jest istotnym ruchem, a nie przypadkowym wahnięciem. Na dłuższą metę jest to pozytywny sygnał i świadczy o sile trendu wzrostowego. Na krótką metę wyjście ponad wstęgę świadczy o wykupieniu rynku i może zapowiadać korektę. Poza tym górne ramię wstęgi znajduje się w tym samym miejscu co linia oporu widoczna na drugim wykresie i potwierdza jej znaczenie. Druga rzecz na tym wykresie to RSI. Istotne jest to, że nowym coraz wyższym szczytom instrumentu bazowego towarzyszą coraz niższe szczyty RSI. Mamy więc do czynienia z negatywną dywergencją. Jest to objaw słabości i ostrzeżenie przed spadkiem.

Negatywna wymowa RSI jest sprzeczna z wyjściem indeksu poza górne ramię wstęgi Bollingera, które dla odmiany oznacza siłę ostatniego wybicia. Nie widzę prostego sposobu na rozstrzygnięcie tej sprzeczności.

Najbardziej optymistyczny scenariusz oznaczałby przełamanie linii oporu widocznej na drugim wykresie, dalsze rozpychanie wstęgi Bollingera oraz przełamanie negatywnej dywergencji na RSI. Negatywny scenariusz zacząłby się od przełamania linii trendu wzrostowego a następnie chmury Ichimoku.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here