Naga Marketskompania reprezentacyjna armii rosyjskiejPoniedziałkowa sesja okazała się niełaskawa dla kursu rubla rosyjskiego oraz notowań moskiewskiej giełdy, co jest następstwem wydarzeń zbrojnych w Cieśninie Kerczeńskiej, w której wojska Rosji ostrzelały, a następnie przejęły należące do Ukraińców jednostki militarne. Rosyjska waluta traci do dolara niemal 1%, a kurs w poniedziałek wynosi ponad 67 rubli, czyli najwięcej od pierwszej połowy miesiąca. Ponad 2,5% w dół pikuje również indeks RTS zrzeszający 50 największych spółek na moskiewskim parkiecie.


Inwestorzy pokazują swoje niezadowolenie wobec rosyjskich działań

Rosja w poniedziałek zignorowała zachodnie wezwania do uwolnienia trzech ukraińskich okrętów marynarki wojennej i ich załóg, które ostrzelano i przejęto w weekend w pobliżu Krymu, a Kijów oskarżono o spisek z zachodnimi sprzymierzeńcami, aby sprowokować potencjalny konflikt, donosi agencja prasowa Reutera.

Na Ukrainie, gdzie siły zbrojne były w pełnej gotowości bojowej, prezydent Petro Poroszenko uzyskał zgodę parlamentu na wprowadzenie od środy stanu wojennego w celu wzmocnienia obrony narodowej przed ewentualną “inwazją” Rosji.

Napięcie we wschodniej części kontynentu nie spodobało się inwestorom, którzy swoje niezadowolenie okazali między innymi wyprzedaż rubla oraz rosyjskich spółek. RUB traci w poniedziałek po godzinie 19:00 ponad 0,80%, a indeks RTS 2,64%.

usdrub w poniedziałek
Kurs rubla traci do dolara 26 listopada. Źródło: Tradingview.com

Najgorzej w trakcie pierwszej sesji tygodnia radzą sobie Sberbank, który osuwa się o 4,46%, United Company Rusal tracące 3,86% oraz Gazprom znajdujący się 1,5% pod kreską. W trakcie poniedziałkowego handlu notowania rosyjskiego giganta energetycznego testowały najniższe poziomy od końca sierpnia i 200-okresową średnią ruchomą (dotykając jej po raz pierwszy od trzech miesięcy):

gazprom wykres
Gazprom znalazł się w poniedziałek na istotnych dołkach. Źródło: Tradingview.com

Specjalnie dla naszych czytelników przygotowaliśmy darmowy eBook Narzędzia analizy technicznej spółek giełdowych. Odbierz go i więcej materiałów w strefie eLearn Comparic.pl.

Bliskość konfliktu nie pomaga GPW

„Pomimo tego, że dobre nastroje panują dzisiaj na niemal wszystkich zachodnich rynkach, sytuacja ta nie jest widoczna w Europie Środkowo-Wschodniej. Jest to związane z incydentem na Morzu Azowskim pomiędzy ukraińskimi i rosyjskimi statkami. Wprowadzony stan wojenny psuje nastroje na rynkach naszego regionu. Pomimo początkowych wzrostów, WIG20 zakończy dzień sporym spadkiem powyżej 0,50%” – komentuje zespół analityczny XTB.

Szerszy indeks WIG również obserwuje wyraźniejszą przecenę tracąc 0,56%.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here