Naga MarketsJak dowiedzieliśmy się już wcześniej, Europejski Bank Centralny zdecydował o pozostawieniu stóp procentowych na dotychczasowym poziomie. Także tempo skupu aktywów zostało bez zmian, a więc kwotowo wynosić będzie dalej 60 mld EUR / miesięcznie.

Okres obowiązywania QE przewidziano przynajmniej do końca obecnego roku lub dłużej. Jednak istotne jest zastrzeżenie mówiące o tym, że wolumen oraz czas obowiązywania luzowania ilościowego może zostać wydłużony w przypadku pogorszenia perspektyw.

Istotne decyzje jesienią

O godzinie 14:30 rozpoczęła się konferencja z udziałem prezesa EBC – Mario Draghi’ego. Całość można było oglądać live na YouTube:

Te artykuły również Cię zainteresują
Także śledząc kanał Rynki na Żywo na Twitterze można było na bieżąco odczytywać istotniejsze elementy przemówienia prezesa EBC:

Już na początku konferencji Mario Draghi wspominał o tym, że dopiero jesienią Europejski Bank Centralny będzie decydował o regulacji polityki monetarnej. Na październikowym spotkaniu prawdopodobnie podjęta zostanie większość z nich.

Poznaliśmy także prognozy zarówno jeśli chodzi o wzrost gospodarczy w strefie euro jak i inflację. Jeśli chodzi o PKB to wzrost spodziewany jest tylko w tym roku, a poniżej znajdują się pełne dane do 2019-go roku:

  • 2017: 2,2% (poprzednio 1,9%)
  • 2018: 1,8% (bez zmian)
  • 2019: 1,7% (bez zmian)

Prognoza odnośnie inflacji została zrewidowana nieznacznie w dół w przyszłym roku (1,2% vs 1,3%) oraz  w 2019 (1,5% vs 1,6%). Na rok obecny oczekuje się inflacji na poziomie 1,5%.

Kurs Euro wymaga monitorowania

Mario Draghi wspominał o ostatniej zmienności kursu euro. Według jego słów zmienność ta jest źródłem niepewności i wymaga ścisłego monitorowania. Stwierdzenie dotyczące aprecjacji spowodowało odbicie na głównej parze walutowej, jednak ta szybko powróciła do wzrostów. Pytany o konkretne poziomy EURUSD, co do których spodziewać się można rekacji EBC – odpowiedział wymijająco. Jak mówił, sytuacja na rynku walutowym będzie brana pod uwagę przy podejmowaniu decyzji przez bank.

Do tej poru kurs EURUSD osiągnął maksima na poziomie 1.2058. Zabrakło zatem nieco ponad 10 pipsów, by sięgnąć ostatnich szczytów zlokalizowanych na 1.2070.

Obecnie korygowany jest ruch wzrostowy. Najbliższe wsparcie znajduje się w pobliżu 1.1970. Tam też znajdują się maksima z 1-go dnia obecnego miesiąca. W przypadku kontynuacji wzrostów spodziewany jest test szczytu na 1.2070.

Co dalej z QE?

Program skupu aktywów omawiany został jedynie wstępnie na ostatnim posiedzeniu EBC. Przedstawione zostały różne scenariusze i omówiono plusy i minusy każdego z nich. Podobnie jednak jak przy pozostałych kwestiach, tak i tu Mario Draghi poinformował o podejmowaniu decyzji jesienią, i to w dodatku prawdopodobnie.

Handlując opcjami binarnymi pod wydarzenia takie jak omówiono wyżej możesz uniknąć niebezpieczeństwa związanego z wybiciem stop lossa przy skoku zmienności. Sprawdź w tym celu ofertę uTrader >>Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here