Naga MarketsMario Draghi, ECB, EBC, Comparic.pl
Mario Draghi, prezes EBC

Europejski Bank Centralny zdecydował się utrzymać stopy procentowe na niezmienionym poziomie. W oświadczeniu polityki pieniężnej – o którym pisaliśmy tutaj – EBC podtrzymał gołębie stanowisko i podkreślał, że stopy zostaną utrzymane w obecnych lub jeszcze niższych przedziałach w dłuższym okresie czasu. Poniżej podsumowanie konferencji prasowej z udziałem Mario Draghi’ego oraz reakcji rynków.


EBC gotowy do wydłużenia lub/i zwiększenia programu QE

Tuż po godzinie 14:30 rozpoczęła się konferencja prasowa z udziałem M. Draghi’ego. Na jej początku prezes EBC odczytał oświadczenie polityki pieniężnej (pełna treść dokumentu pod linkiem), przedstawiając zaktualizowane prognozy gospodarcze. Poniżej najważniejsze nagłówki:

 • EBC zdecydował się na utrzymanie stóp procentowych i polityki pieniężnej bez zmian
 • Stopy procentowe mogą być nadal obniżane
 • Bank jest gotowy do wydłużenia w czasie lub zwiększenia wartości programu skupu aktywów strefy euro
 • Dopóki EBC nie zobaczy stabilnego wzrostu inflacji (bazowej), będzie kontynuował program QE
 • Cięcie QE do 60 miliardów w kwietniu i kontynuacja programu co najmniej do grudnia (co zapowiadano już wcześniej)
 • Projekcje pokazują, że odbudowa gospodarcza powinna się poszerzać
 • Prognozy PKB za 2017 w górę do 1,8% z 1,7%. Za 2018 również z 1,7% do 1,6%
 • Pełny wskaźnik CPI najprawdopodobniej utrzyma się w okolicach 2%
 • Prognozy inflacyjne za 2017 w górę do 1,7% z 1,3%. Za 2017 również z 1,6% z 1,5%

W porannym przeglądzie makro informowaliśmy o rzekomym wycieku nowych prognoz gospodarczych EBC. Potwierdziły się one ze słowami Mario Draghi’ego, co może sugerować, że nie były to jedyne pogłoski, a realny przeciek. Oprócz pozytywnie zaktualizowanych projekcji ekonomicznych, w pierwszej części wystąpienia prezesa banku centralnego Eurozony nie usłyszeliśmy niczego, co nie byłoby sygnalizowane podczas podsumowań ostatnich posiedzeń.

Zgodnie z oczekiwaniami niektórych analityków, Mario Draghi zaczyna przesuwać się jednak delikatnie w bardziej neutralnym kierunku sugerując przyspieszenie tempa odbudowy dynamiki gospodarczej. Dla inwestorów jest to automatyczny sygnał, że zwijanie programu luzowania ilościowego może nastąpić szybciej niż początkowo sądzono – jak zwykle zabrakło jednak jakichkolwiek konkretów.

Poniżej podsumowanie konferencji prasowej i sesji Q&A:

Sesja pytań i odpowiedzi po posiedzeniu EBC

O godzinie 14:45 głos oddano dziennikarzom zgromadzonym na konferencji prasowej, a Mario Draghi odpowiadał na ich pytania. Tradycyjnie, poniżej można znaleźć wypunktowane najważniejsze fragmenty sesji Q&A:

 • Ryzyko deflacji zostało praktycznie pokonane
 • Działania polityki pieniężnej do tej pory jak najbardziej udane
 • EBC usunęło z oświadczenie zdanie o możliwości wykorzystania wszystkich dostępnych instrumentów w ramach polityki pieniężnej. Było to spowodowane faktem, że w obliczu obecnych zmian tego typu „pośpiech” nie jest potrzebny – Draghi chciał z pewnością powiedzieć tylko, że obawy, które posiadał EBC zaczynają zanikać w związku z czym konieczne było dostosowanie retoryki. Traderzy odebrali to jednak na swój własny sposób, traktując jako jastrzębi sygnał.
 • Wszyscy przedstawiciele EBC muszą być przekonani co do faktu, że inflacja stabilizuje się na wyższych poziomach
 • Draghi nie chce spekulować na temat podwyżek stóp procentowych przed zakończeniem programu QE
 • Nie ma dowodów na to, że Niemcy próbują manipulować euro i siła waluty rządzi się jedynie prawami rynkowymi – wartości ważone nie odbiegają od historycznych średnich

EUR w górę dzięki słowom Draghi’ego

Będąc całkowicie szczerym, Europejski Bank Centralny nie powiedział zbyt wiele. Rynki mają jednak to do siebie, że lubią nadmiernie reagować nawet na najmniejsze wskazówki zmian. Kilka komentarzy Mario Draghi’ego zostało odebranych na tyle jastrzębieo, że EUR/USD łącznie poruszał się w zakresie prawie 70 pipsów ponownie osiągając poziom 1.0600:

EUR/USD H1

Silne wzrosty obserwowaliśmy również na Eurofuncie – ten testował czwartkowe maksima, nie był jednak w stanie ich pokonać:

EUR/GBP M5

W przypadku kursów w stosunku do złotówki, wspólna waluta rozrysowywała nowe szczyty intraday pokonując drugi opór pivot point oraz okrągły poziom oporu 4.3200, który testowany był jeszcze przed posiedzeniem.

EUR/PLN H1

Relację z posiedzenia EBC znajdziesz również na kanale Rynki na Żywo portalu Comparic.pl.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here