Naga MarketsHistoria o tym, jak FED "wyhaczył" Jackson Hole
Historia o tym, jak FED “wyhaczył” Jackson Hole

Malownicza dolina i miasteczko pomiędzy Teton Mountain range oraz Gron Ventre Range w Wyoming – Jackson Hole. Osoby interesujące się sytuacją makroekonomiczną i światową bankowością centralną doskonale znają to miejsce. Właśnie tam co roku, organizowana jest bowiem niezwykle istotna konferencja bankowa amerykańskiej Rezerwy Federalnej. Czy zastanawialiście się jednak, dlaczego FED organizuje swoje sympozjum akurat w tym miejscu?

  • Miasto Jackson znajdujące się w okolicach doliny otrzymało swój przydomek pod koniec 1893 roku
  • Historia FED i Jackson Hole zaczyna się w 1982 roku, kiedy to znaleziono właściwe miejsce na organizację corocznego sympozjum polityki ekonomicznej
  • Jackson Hole zostało wybrane z powodu upodobań ówczesnego prezesa Fed-u, zapalonego wędkarza

Wszyscy czekają na Jerome Powella

Właśnie w górskim Jackson Hole, prezes Rezerwy Federalnej – Jerome Powell – wygłosi swoje przemówienie, które pilnie obserwować będzie cały świat inwestycyjny. Eksperci spodziewają się, że przedstawiciel Fed-u rzuci trochę światła i poda wskazówki odnośnie kształtowania się przyszłej ścieżki polityki monetarnej (PolMon) Stanów Zjednoczonych.Najbardziej gorącym newsem byłaby zapowiedź kolejnych ruchów w zakresie stóp procentowych w tym roku (potencjalnie w grudniu), co z całą pewnością wywoła silne ruchy na dolarze amerykańskim. Uwaga inwestorów skupi się również na sylwetce innych gubernatorów bnaków centralnych.

Celem niniejszego artykułu nie jest jednak komentowanie możliwych scenariuszy wydarzenia, a przedstawienie ciekawostki tłumaczającej, dlaczego Jackson Hole stało się centrum światowej bankowości centralnej.

Historia Jackson Hole

Źródło: jacksonholewy.com
Źródło: jacksonholewy.com

Miasto Jackson znajdujące się w okolicach doliny otrzymało swój przydomek pod koniec 1893 roku, którą nadała Margaret Simpson. Powód był niezwykle błahy. Okolica nie dysponowała oficjalnie nadaną nazwą, w związku z tym urzędy pocztowe nie wiedziały gdzie dostarczać przesyłki oraz listy. Pani Simpson wymyśliła nazwę, aby umożliwić sprawniejszy obrót urzędów pocztowych.

Oficjalnie miasto zostało założone w 1914 roku. Skąd jednak Margaret Simpson wzięła pomysł na nadanie mu nazwy Jackson? Wszystko za sprawą Davida Edwarda Jacksona, który polował w tej okolicy na bobry jeszcze na początku dziewiętnastego wieku.

Falstart w 1978

Kansas City po raz pierwszy próbowało zorganizować konferencję ekonomiczną już w 1978 roku – pierwsze cztery edycje nie cieszyły się jednak zbyt dużym powodzeniem. Próbowano różnych miejsc, jednak wydarzenie nie przyciągało ani znanych polityków, ani popularnych ekonomistów i ekspertów.

Regionalni przedstawiciele FED nie porzucili jednak pomysłu i nadal chcieli przygotować konferencję na wzór tej, której gospodarzem był FED w Bostonie. Podjęto ostatecznie decyzję, aby za wszelką cenę ściągnąć na wydarzenie obecnego szefa Rezerwy Federalnej, który niewątpliwie przyciągnąłby tłumy zainteresowanych.

Sympozjum polityki ekonomicznej od 1982 roku

Pual Volcker ogromnym sentymentem darzył nie tylko ekonomię, ale również wędkarstwo
Pual Volcker ogromnym sentymentem darzył nie tylko ekonomię, ale również wędkarstwo

Historia FED i Jackson Hole zaczyna się w 1982 roku, kiedy to regionalne biuro Rezerwy Federalnej z Kansas City w końcu znalazło właściwe miejsce na organizację corocznego sympozjum polityki ekonomicznej. Dlaczego wybór padł akurat na to, a nie inne zdecydowanie lepiej skomunikowane miejsce?

Powód jest niezwykle błahy. W tamtym czasie prezesem Rezerwy Federalnej był Paul Volcker. Organizatorzy, aby nadać wydarzeniu większego prestiżu chcieli zrobić wszystko, aby pojawił się na sympozjum i wygłosił przemowę otwierającą – co stało się później tradycją tychże konferencji.

Osoby znające osobiście P. Volckera wiedziały natomiast, że oprócz świetnej głowy do ekonomii jest również zapalonym rybakiem. Jackson Hole oraz okoliczne jeziora rozłożone wokół doliny słynęły natomiast z ogromnej ilości… łowisk pstrągów, będąc idealnym miejscem do połowów wśród sielskiej i malowniczej scenerii.

Pod uwagę brano również inne lokalizacje – przede wszystkim okolice Kolorado. Eksperci od rybołówstwa odradzili jednak tej lokalizacji. Sierpniowe wody w tej części kraju są bowiem zbyt ciepłe na połów pstrągów. Zasugerowano więc, aby przesunąć się dalej na południe – właśnie do Jackson Hole. O ile wcześniej nikt nie słyszał o tej małej mieścinie, to obecnie cieszy się ogromną popularnością turystów i sympatyków bankowości centralnej.

Tegoroczna edycja sympozjum w związku z pandemią koronawirusa odbywa się w formie wideokonferencji. Nie zmienia to jednak faktu, że nadal będzie pilnie obserwowana przez inwestorów.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here