Naga MarketsNa mównicy “gwiazdy” polityki pieniężnej

Podczas wtorkowej sesji oczy inwestorów będą zwrócone w stronę Frankfurtu nad Menem, gdzie odbędzie się konferencja EBC. Najciekawszy wydaje się dzisiejszy panel dyskusyjny, którego tematem będą wyzwania i możliwości banków centralnych. Głos zabiorą szefowie banków centralnych w takim samym składzie jak w portugalskiej Sintrze w czerwcu tego roku, czyli Mark Carney, Mario Draghi, Haruhiko Kuroda i Janet Yellen. Cześć uczestników liczy na to, że podobnie jak w przeszłości wydarzenie to może stać się okazją do podbicia zmienności na rynku. Ponadto wtorek obfituje w publikacje makroekonomiczne. O godzinie 11:00 poznamy tempo wzrostu PKB w strefie euro w trzecim kwartale oraz dane o produkcji przemysłowej we wrześniu, a także zostanie opublikowany indeks ZEW z Niemiec i całej strefy euro. Euro zareagowało pozytywnie na wyższy od oczekiwań wstępny odczyt niemieckiego PKB za III kwartał, gdzie tempo wzrostu wyniosło 0,8% w ujęciu kwartalnym i 2,3% w skali roku.  Co więcej z gospodarki amerykańskiej napłyną odczyty indeksu PPI.

W trakcie sesji azjatyckiej została opublikowane seria ważnych danych z Chin, które nieco rozczarowały. Sprzedaż detaliczna w październiku wzrosła o 1,0% wobec oczekiwanego wzrostu o 10,4%. Produkcja przemysłowa wzrosła z kolei o 6,2% r/r wobec konsensusu rynkowego o 6,3% oraz wzrostu o 6,6% w poprzednim okresie. Także dynamika inwestycji była niższa niż we wrześniu. Powyższe dane wskazują na niższą aktywność w gospodarce Państwa Środka w październiku. Publikacje zaważyły na wycenie dolara nowozelandzkiego. Z kolei AUD został wsparty wysokim odczytem wskaźnika warunków biznesowych w Australii, który wzrósł aż do 21 pkt; z 14 pkt. w październiku. Z kolei funtowi brytyjskiemu ciążą słabsze dane inflacyjne z Wielkiej Brytanii, gdzie zarówno indeks CPI, jak i jego bazowy odpowiednik wyhamowały poniżej oczekiwań rynkowych odpowiednio do 3,0% i 2,7% w skali roku.

Na rynku krajowym uwaga koncentrowała się na dzisiejszym wstępnym odczytu tempa wzrostu polskiej gospodarki w trzecim kwartale tego roku. PKB niewyrównany sezonowo wzrósł o 4,7% r/r w III kw. 2017 roku wobec wzrostu o 4,0% r/r  w poprzednim kwartale i konsensusu rynkowego na poziomie 4,5%. Przed nami jeszcze odczyt inflacji bazowej z Polski.  Powyższe dane powinny wspierać wycenę złotego. Para EUR/PLN oscyluje w pobliżu istotnego wsparcia, natomiast umocnienie PLN względem USD kieruje notowania USD/PLN w okolice krótkoterminowej linii trendu wzrostowego.

EUR/USD

Dzisiaj nastąpił techniczny przełom na parze EUR/USD. Notowaniom bowiem udało się wyjść powyżej istotnej strefy oporu w rejonie 1,1660/90 i ponownie przetestować psychologiczny poziom 1,1700. Cena obecnie zbliża się w okolice oporu w postaci 50-okresowej średniej EMA w skali dziennej na poziomie 1,1720. Geometryczny poziom w postaci 38,2 zniesienia Fibo całości impulsu spadkowego z poziomu 1,2092 znajduje się dopiero na poziomie 1,1760.

USD/PLN

USD/PLN powrócił dziś do spadków, które dominowały w minionym tygodniu na tej parze. Aktualnie kurs utrzymuje się poniżej kluczowych średnich kroczących EMA (50-, 100 i 200-okresowej), co z technicznego punktu widzenia sprzyja spadkom. Notowania powinny się kierować obecnie w okolice wsparcia w postaci krótkoterminowej linii trendu poprowadzonej po ostatnich minimach lokalnych, czyli w okolice 3,6020. Maksimum dzienne z wczoraj wyznacza opór na poziomie 3,6393.

Zespół Noble Markets wspiera  edukację inwestorów o rynkach zagranicznych dzięki cyklicznym szkoleniom internetowym. Bezpłatne interaktywne spotkania z naszymi specjalistami pomagają w zrozumieniu mechanizmów, które kierują zmianami cen walut, surowców, towarów i akcji na całym świecie. SPRAWDŹ LISTĘ SZKOLEŃ>>>tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here