Naga Marketsecb wejścieJuż jutro o 13:45 światowe rynki poznają najnowszą decyzję Europejskiego Banku Centralnego dot. głównych stóp procentowych. Konsensus rynkowy oczekuje brak zmian, jednak kluczowy będzie wydźwięk konferencji, która rozpocznie się 45 minut później. Eksperci z dużych banków inwestycyjnych prognozują możliwy przebieg konferencji oraz dalszy kurs pary EUR/USD.


Zobacz również: Prognozy ceny ropy i złota – duże banki inwestycyjne

EBC: Nie oczekujemy fajerwerków – TDS

Analitycy TD Securities spodziewają się stosunkowo gołębiej decyzji EBC w tym tygodniu, choć Draghi prawdopodobnie napotka na pytania dotyczące interpretacji ostatnich danych ekonomicznych, szczegółów dotyczących TLTRO i ewentualnych pytań dotyczących wielopoziomowych stóp depozytowych. Eksperci oczekują na więcej szczegółów dotyczących TLTRO podczas posiedzenia w czerwcu lub wraz z początkiem września.

Nie spodziewamy się, aby EBC wywarł swoimi działaniami wpływ na gospodarki w regionie. Widzimy jednak pewne ryzyko spadku w dół, jeśli ton będzie szczególnie gołębi. Zauważamy również, że napięcia w handlu między USA, a UE zaczynają się coraz bardziej ujawniać – napisano w raporcie.

EBC wskaże wytyczne dotyczące okresu niezmienionych stóp procentowych – ABN AMRO

Nick Kounis, szef badań rynków finansowych w ABN AMRO sugeruje, że EBC będzie dalej podkreślał swoje przyszłe wytyczne dotyczące okresu niezmienionych stóp procentowych i bieżących re-inwestycji. Analityk uważa, że niewielka trajektoria wzrostu gospodarczego nie będzie wystarczająca do zbudowania podstawowej presji inflacyjnej.

Uważamy, że prognozy EBC dotyczące wzrostu i inflacji pozostają zbyt wysokie pomimo ostatnich obniżek. Naszym podstawowym scenariuszem jest pozostawienie stóp procentowych przez EBC na niezmienionym poziomie do końca 2020 r., a re-inwestycje będą kontynuowane do końca 2021 r. Jednak ryzyko jest niekorzystne dla strefy i rośnie prawdopodobieństwo, że EBC będzie musiał przyspieszyć bodźce fiskalne i ponownie uruchomić QE – wskazano w raporcie.

Odwet na kursie euro? EUR/USD dotrze do 1.10 – Rabobank

Jane Foley, starszy strateg FX w Rabobank wskazuje, że poprawa apetytu na ryzyko osłabiła siłę dolara amerykańskiego, ponieważ kurs EUR/USD przesunął się w górę do poziomu 1.1280 do najwyższego poziomu od ponad tygodnia.

Ekspert zauważa, że taki impuls wzrostowy ponownie zwiększył nadzieje na dotarcie do poziomu 1.13. Jednak fundamenty w strefie euro ciążą na sile euro, a kurs EUR/USD ma duże szanse na przełamanie wsparcia 1.12. Gospodarka strefy euro jest obecnie tłumiona przez szereg negatywnych czynników.

Konferencja EBC, kurs EURUSD – prognozy dużych banków
Kurs euro od początku nowego tygodnia odrabia ostatnie spadki

Wzrost gospodarczy jest słaby, zbliżają się europejskie wybory parlamentarne, Brexit jest dalej niewyjaśniony i rosną napięcia handlowe z USA. Według doniesień administracja Trumpa proponuje taryfy na 11 mld USD na produkty z UE w odpowiedzi na dotacje UE na wsparcie Airbusa. To jest kulminacja problemu, który gotuje się od 14 lat – uważa Jane Foley.

Analityk uważa, że jutrzejsze posiedzenie Rady EBC zapewni decydentom nową okazję do przedstawienia swoich poglądów na temat zagrożeń gospodarczych, przed którymi stoi obecnie region. Prezes EBC Mario Draghi w zeszłym miesiącu powiedział więcej niż się spodziewano, a gołębia retoryka polityczna ma być jutro kontynuowana.

Zobacz również: Bliski koniec wojny handlowej, raport pozycji CFTC i dalszy kurs EUR/USD – komentują duże banki

Spowolnienie wzrostu nigdy nie jest dobrą wiadomością dla polityków. Sondaże sugerują, że skrajnie lewicowi i skrajnie prawicowi populiści mają szansę osiągnąć duże poparcie w majowych wyborach parlamentarnych w UE. Ten wynik prawdopodobnie zwiększy obawy inwestorów. Widzimy ryzyko, że EUR/USD dotrze do poziomu 1.10 w perspektywie od 3 do 6 miesięcy – podsumowano.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here