Naga MarketsMario Draghi dzięki swoim komentarzom o inflacji skutecznie osłabił EUR
Mario Draghi dzięki swoim komentarzom o inflacji skutecznie osłabił EUR

Tuż po godzinie 14:30 rozpoczęła się konferencja prasowa Europejskiego Banku Centralnego, której przewodniczył Mario Draghi. W jej trakcie wysłuchaliśmy wstępnego oświadczenia, a następnie prezes EBC odpowiadał na pytania dziennikarzy. Poniższy artykuł podsumowuje całą konferencję oraz reakcje na parach z EUR.


Oświadczenie polityki pieniężnej: inflacja dobra, ale jednak zła?

Tak jak informowaliśmy tuż po decyzji dot. stóp procentowych z godziny 13:45, EBC nie zmienił stóp procentowych i utrzyma je na obecnych lub niższych poziomach przez dłuższy okres, przekraczający horyzont programu QE.

Te artykuły również Cię zainteresują
Na początku konferencji prasowej, gdy Mario Draghi odczytywał oświadczenie odnośnie polityki monetarnej (pełna treść pod linkiem), EUR/USD w pewnym momencie osuwało się nawet o 70 pipsów. Poniżej podsumowanie najważniejszych fragmentów dokumentu:

 • Rada Prezesów nie będzie zwracać uwagi na zmiany w inflacji HICP, jeśli uzna je za przejściowe i niemające wpływu na średnioterminowe perspektywy dla stabilności cen.
 • – stwierdzenie, które odczytać można jako „będziemy ignorować inflację” spowodowało wspomniane powyżej osunięcie EUR
 • Inflacja w ostatnich miesiącach wzrastała, jednak głównie z powodu aprecjacji cen na rynku paliw, szczególnie ropy naftowej
 • EBC utrzyma zachowawczy poziom polityki akomodacyjnej
 • Bank wykorzysta wszystkie dostępne narzędzia polityki pieniężnej, jeżeli pojawi się taka potrzeba
 • Wzrost PKB w strefie euro zaburzany przez zbyt wolne reformy strukturalne
 • Ciężko wskazać rzeczywiste sygnały trendu wzrostowego dynamiki inflacyjnej
 • Inflacja powinna jednak wzrastać stopniowo w średnim terminie

Kolejna dawka komentarzy podważających istotność ostatnich pozytywnych zmian dynamiki cenowej (wskaźnika CPI) wpłynęła wyraźnie na deprecjację europejskiej waluty. O godzinie 14:45, gdy rozpoczęła się sesja pytań i odpowiedzi, EUR/USD znajdowało się niebezpiecznie blisko progu 1.0600:

EUR/USD M5
EUR/USD M5

Q&A: Nie omawialiśmy redukcji QE

Sesja pytań i odpowiedzi (Q&A) rozpoczęła się od jasnego potwierdzenia, że EBC zarówno w grudniu jak i teraz nie rozmawiał o możliwości zwijania programu skupu aktywów lub jego wcześniejszego zakończenia. Pozostałe fragmenty najistotniejszych wypowiedzi M. Draghi’ego zacytowano poniżej:

 • Jest zbyt wcześnie, aby komentować prezydenturę D. Trumpa i jego wpływ na politykę pieniężną. Podobna odpowiedź w zakresie Brexitu i jego potencjalnego wpływu na strefę euro
 • EBC nie zwraca uwagi na kursy wymiany walut
 • EBC jest gotowe do zrewidowania strategii QE gdy pojawi się taka potrzeba
 • Poszerzenie limitów w ramach QE pozwoliło dotrzeć do zdecydowanie szerszej klasy aktywów
 • Dyskusja w trakcie styczniowego spotkania była jednogłośna i potwierdzała słuszność grudniowych decyzji
 • EBC zadowolone z decyzji z zeszłego miesiąca – sugerują to bowiem najnowsze dane (oczywiście oprócz inflacji)
 • Niskie stopy są w tym momencie potrzebne, aby w przyszłości móc osiągnąć wyższy ich poziom

Zapis z konferencji prasowej dostępny pod linkiem:

Komentarze EBC osłabiają EUR – sytuacja na wykresach

Po zakończeniu konferencji prasowej Europejskiego Banku Centralnego, EUR/USD znajdował się poniżej wcześniejszych minimów czwartkowych oraz 38,2% zniesienia Fibonacciego. Od początku sesji para odbijała licząc na korzystne komentarze odnośnie inflacji, te jednak okazały się całkowicie odwrotne:

EUR/USD H1
EUR/USD H1

W przypadku EUR/GBP ruch był zdecydowanie mniej silny i zatrzymał się na wysokości S1 PP – poziom pokrywał się jednocześnie z minimami z 17 stycznia okolic 0,86253. W szerszym ujęciu Eurofunt koryguje więc wzrosty obserwowane od końcówki zeszłego roku:

EUR/GBP H1
EUR/GBP H1

Na naszym rodzinnym podwórku, euro również traci. Cena kilkukrotnie testowała opór PP R1 i w trakcie posiedzenia EBC zaczęła się osuwać. W tym momencie notowania przesuwają się tuż pod dziennym pivotem 4,3636

EUR/PLN H1
EUR/PLN H1Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here