
Czym jest i co daje koncesja OPC?
Każda osoba, która zamierza prowadzić działalność gospodarczą związaną z obrotem paliwami ciekłymi na terenie RP, musi uzyskać stosowną koncesję. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Energii z 15.12.2016 r. ich spis znajdziemy w specjalnie przygotowanym wykazie. Wszystkie paliwa ciekłe wymienione w dokumencie wymagają posiadania koncesji OPC, zarówno w zakresie obrotu krajowego i zagranicznego, wytwarzania, przeładowywania, magazynowania, jak i dystrybucji. Ich przywóz wymaga też wpisania do rejestru podmiotów przywożących (Dz. U. poz. 2039). Sama koncesja umożliwia handel detaliczny i hurtowy paliwami ciekłymi na terenie kraju.
Koncesja a infrastruktura
Jak wskazaliśmy powyżej by prowadzić obrót paliwami w Polsce należy zdobyć stosowna koncesję. Natomiast to czy pojawi się wymóg posiadania infrastruktury właściwie zależy jedynie od nas. Zdobycie koncesji jest powiązane z celem naszej działalności na rynku paliwowym. W związku z tym nic nie stoi na przeszkodzie temu by wystąpić o koncesje jedynie na dystrybucję paliw i na przykład dogadać się z innym podmiotem posiadającym już stosowna koncesję na magazynowanie w celu przywozu i magazynowania dla nas paliwa, którym następnie będziemy obracać. Obowiązek informacyjny względem Prezesa URE dotyczący stanu infrastruktury spadnie wtedy jedynie na podmiot z którym dogadaliśmy się w kwestii magazynowania naszych. Tak samo musimy wejść w porozumienie z dostawcą paliw posiadającym stosowną koncesję by móc przywozić paliwo do do kraju. Jednocześnie sama procedura uzyskania koncesji staje się łatwiejsza bowiem występując jedynie o koncesję na dystrybucję nie musimy wykazywać się spełnianiem wyśrubowanych wymogów technicznych. Wadą tego rozwiązania jest jednak niestety fakt, że magazynowanie i przywóz paliw, którymi będziemy obracać będzie niestety zależał od podmiotów trzecich i ich stosunku do nas podczas gdy mając komplet koncesji nie mielibyśmy tego problemu.
Jednocześnie należy pamiętać, że nie na wszystkie rodzaje obrotu należy tą koncesję uzyskiwać i tak na przykład nie musimy uzyskiwać koncesji na obrót gazem płynnym (LPG), jeżeli roczna wartość obrotu nie przekracza równowartości 10 000 euro czyli ok 45 tyś zł.
Koncesja OPC jest jedynym sposobem na to by móc legalnie prowadzić obrót paliwami na terenie Polski. Jakkolwiek sama procedura jej uzyskania może być skomplikowana i czasochłonna tak nie wolno zapominać, że odpowiedzialność za jej nieuzyskanie jest bardzo wysoka i dotyczy bardzo szerokiej grupy podmiotów. Dlatego nie warto iść na skróty i lepiej jest wystąpić o pomoc do profesjonalnej kancelarii, która pomoże w dopełnieniu niezbędnych formalności.
Więcej informacji odnośnie koncesji na obrót paliwami ciekłymi można znaleźć na stronie kancelarii https://rpms.pl/koncesja-na-obrot-paliwami-cieklymi-koncesja-opc/.
Artykuł partnera