Naga MarketsArtykuł pochodzi ze strony Nial Fuller – Learn To Trade Price Action

Wszyscy znamy powiedzenie “trend jest twoim przyjacielem” (ang. Trend is your friend) i choć fajnie ono brzmi, to nie daje żadnych wskazówek odnośnie sposobów tradingu na rynku w trendzie ani jak taki trend rozpoznać. Aby uzupełnić te braki, w tym dwuczęściowym artykule przekażę wam kilka konkretnych informacji na temat trendów w tradingu, a zdobytą wiedzę będziecie mogli niemal od razu zacząć używać w praktyce. Przedstawię sposób tradingu na trendach z użyciem Price Action, omówię również jak rozpoznać, że rynek jest w trendzie, oraz jak to wykorzystać.

Te artykuły również Cię zainteresują
Link do części II – przeczytaj już teraz

Mam nadzieję, że przeczytacie ten artykuł uważnie i będziecie do niego wracać za każdym razem w razie jakiekolwiek wątpliwości na temat metody tradingu lub problemów z rozpoznaniem czy rynek jest w trendzie. Jeśli otrzymam maila z pytaniem na temat trendów, to prawdopodobnie odeślę daną osobę właśnie do tego artykułu! Możemy zaczynać…

Krok pierwszy: Naucz się rozpoznawać trend na czystym wykresie

Jak zapewne już wiesz, jest cała masa różnego rodzaju wskaźników, które możesz nałożyć na wykres, aby służyły jako ‘pomoc’ w tradingu i zidentyfikowaniu rynku w trendzie. Wielu traderów poświęca niezliczone ilości godzin i pieniędzy na systemy podążające za trendem lub wskaźniki, które ostatecznie pomagają w zdobyciu jedynie większej niepewności i sprawiają, że proces wykrywania trendu staje się dużo trudniejszy niż powinien.

Prawdopodobnie wiesz już również, że zawsze byłem wielkim zwolennikiem obserwacji na wykresie samej ceny, czyli Price Action. Wierzę, że analiza ruchu ceny od lewej do prawej to najprostszy i najbardziej efektywny sposób rozpoznania trendu i dobrych miejsc do otwierania pozycji zgodnie z nim.

Zanim przejdziemy dalej, zaznaczę, że sam trend nie jest strategią, a jednym z elementów, który potwierdza kierunek i zwiększa szanse na osiągniecie zysku z transakcji. Samo losowe i nieprzemyślane wskoczenie na rynek w trendzie nie jest strategią ani metodą dającą przewagę.

Gdy rynek porusza się coraz wyżej (albo niżej), poprzednie punkty zwrotu – swing stają się miejscami odniesienia i pomagają określić występowanie trendu. Najprostszym sposobem jest sprawdzenie czy cena porusza się w formacji występujących na przemian coraz wyższych szczytów i coraz wyższych dołków dla trendu wzrostowego albo niższych szczytów i niższych dołków dla spadkowego. Wystarczy zatem posłużyć się starą metodą polegającą na obserwacji ruchu ceny, nie są do tego potrzebne żadne super systemy ani inne magiczne wynalazki.


Chcesz mieć dostęp do tej samej analizy wykresów technicznych i platformy brokera, z której korzysta Nial Fuller? - Pobierz darmowe oprogramowanie w tym miejscu.

Poniżej znajduje się prosty schemat takich formacji, który przedstawia wygląd coraz wyższych szczytów (HH – Higher High) i dołków (HL – Higher Low) w trendach wzrostowych oraz niższych szczytów (LH – Lower High) i dołków (LL – Lower Low) w spadkowych. Każde z zaznaczonych miejsc jest punktem swing, czyli punktem zwrotu ceny.

Tak więc pierwszym krokiem w celu określenia, czy rynek znajduje się w trendzie, jest ogólna obserwacja punktów swing. Jeśli nie widać wyraźnych miejsc HH HL albo LH LL, a zamiast tego cena porusza się w bok, bez wyraźnego kierunku, to rynek prawdopodobnie znajduje się w pewnej konsolidacji lub cena po prostu skacze z góry na dół bez zdecydowania.

Wskazówka: Nie zastanawiaj się zbyt długo nad tym czy jest trend, czy go nie ma. Wielu traderów stanowczo za bardzo utrudnia sobie ten proces. Użyj zdrowego rozsądku i bądź cierpliwy. Na ogół wystarczy spojrzeć na ruch ceny od lewej do prawej na wykresie i wtedy na pierwszy rzut oka widać czy rynek jest w trendzie. Oznacz punkty zwrotu, a dzięki temu będziesz od razu mieć gotowe punkty do obserwacji i sprawdzenia czy cena wykonuje ruch według wyższych szczytów HH i dołków HL albo niższych szczytów LH i dołków LL.

Charakterystyka rynku będącego w trendzie

Na rynku znajdującym się w trendzie można zauważyć silne ruchy ceny zgodnie z trendem, po nich występują okresy konsolidacji lub korekt, a następnie pojawia się kolejna odnoga w kierunku trendu. Taki schemat zauważysz niemal w każdym przypadku trendu. Wielu traderów popełnia błąd polegający na tym, iż po zgarnięciu trochę pieniędzy podczas okresu agresywnego ruchu ceny w jednym kierunku, otwierają bez zastanowienia kolejne pozycje zgodnie z tym kierunkiem, podczas gdy rynek akurat potrzebuje złapać trochę oddechu i cena wchodzi w zakres konsolidacji. Właśnie w takich przypadkach traderzy często oddają większość pieniędzy zarobionych w okresie agresywnego ruchu ceny.

Musisz zatem nauczyć się rozpoznawać różne fazy trendu, aby unikać otwierania pozycji w okresach, gdy cena porusza się niezdecydowanie lub w konsolidacji, oraz zyskać większe szanse, gdy ma nastąpić silny ruch zgodnie z trendem. Oto przykład trendu i jego faz:

Na powyższym rysunku widać, że rynek w trendzie ma tendencję do poruszania się w seriach skoków, kiedy najpierw idzie zgodnie z trendem, a potem przygasa, aby nabrać oddechu przed kolejnym wystrzałem. Oczywiście nie wszystkie trendy są takie same, ale na ogół model ten jest widoczny w wielu trendach: kolejne skoków i silne ruchy z trendem, przedzielone okresami przygasania ceny, gdy następuje konsolidacja lub cofnięcie.

Gdy cena cofa się i wykonuje korektę, to wtedy dla nas jest najlepszy moment do wejścia na rynek zgodnie z trendem, dający wysokie szanse. Często jest tak, że zanim trend będzie kontynuowany, to cofnięcie następuje do poziomu ceny, która była poprzednim punktem zwrotu Swing. W trendach wzrostowych te punkty są wsparciami, a w spadkowych oporami. Spójrz na pierwszy rysunek w tym artykule i pomyśl o tym, co przed chwilą napisałem.

Poniżej dodałem natomiast kolejny raz przykład wykresu z trendem, ale tym razem oznaczyłem poziomy wsparcia. Każdy z nich wytrzymał i spowodował zatrzymanie się spadającej ceny oraz potem ruch zgodnie z głównym trendem. Zwróć uwagę na “schodki”, które tworzy każdy kolejny z punktów zwrotu ceny. Gdy rynek cofa się do takiego schodka lub poziomu wsparcia, to powinniśmy skupić się i zacząć szukać sygnałów Price Action tuż przy nim, aby wejść zgodnie z trendem wzrostowym.

Te same zasady obowiązują dla trendu spadkowego, z tym że wtedy zamiast szukać sygnałów Price Action przy wsparciach, wypatrujemy ich przy poziomach oporu.

Jak już wiemy, rynek będący w trendzie lubi wykonywać silne ruchy w jednym kierunku, by potem zwolnić i wejść w konsolidację lub cofnąć się albo wykonać korektę wzrostową, zależnie jaki jest trend dominujący, wzrostowy czy spadkowy. Kiedy cena kurczy się lub cofa, to musimy zachować szczególną uwagę, wyostrzyć nasz snajperski celownik i przy poziomach pokrywających się z poprzednimi punktami zwrotu ceny zacząć szukać sygnałów dających wysokie szanse, zgodnie ze strategiami Price Action (Poznaj podstawowe formacje PA).

Ciąg dalszy w drugiej części – LINKConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here