Naga MarketsBitcoin szachyMimo, że najstarsza z kryptowalut istnieje już ponad 10 lat, to temat regulacji tego rynku wciąż wzbudza nie lada emocje. W związku z niemal stale rosnącą popularnością cyfrowych aktywów globalne organy regulacyjne sektora bankowego określiły minimalne standardy, których muszą przestrzegać instytucje finansowe w przypadku czynności związanych z kryptowalutami.


Rozwój rynku kryptowalut zagrożeniem dla stabilności finansowej

Mimo, że rynek aktywów cyfrowych wciąż pozostaje relatywnie niewielki w porównaniu z globalnym sektorem finansowym, a banki mają bardzo ograniczone bezpośrednie zaangażowanie w ten sektor, Bazylejski Komitet Banków Centralnych uważa, że ciągły rozwój platform obrotu aktywami kryptograficznymi i nowych produktów finansowych opartych na tych aktywach może “budzić obawy związane ze stabilnością finansową i zwiększać ryzyko banków”.

Te artykuły również Cię zainteresują
Zobacz także:Carney (FSB): BTC nie stanowi zagrożenia dla globalnej stabilności finansowej

W związku z tym, komitet opracowuje listę ryzyk, na jakie narażone są instytucje finansowe, w tym ryzyko utraty płynności, ryzyko kredytowe, ryzyko rynkowe, ryzyko operacyjne (w tym ryzyko oszustw i ryzyko cybernetyczne), ryzyko prania pieniędzy i finansowania terroryzmu oraz ryzyko prawne i ryzyko utraty reputacji.

Organ zaleca także, aby przed ewentualną ekspozycją na aktywa kryptograficzne lub świadczeniem usług z nimi powiązanych banki przeprowadziły kompleksową analizę wyżej wymienionych rodzajów ryzyka oraz dysponowały  jasnymi i solidnymi ramami zarządzania ryzykiem, odpowiednimi do wielkości ekspozycji na aktywa kryptograficzne i powiązanych usług.

Ponadto ocena ryzyka związanego z bezpośrednią i pośrednią ekspozycją na aktywa kryptograficzne i inne usługi powinna zostać włączona do wewnętrznych procesów oceny adekwatności kapitałowej i płynności banku.

Komitet żąda również pełnego ujawnienia wszelkich istotnych ekspozycji na aktywa kryptograficzne oraz stałego dialogu z organami nadzoru na temat rzeczywistego i planowanego narażenia na aktywa kryptograficzne.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułCena złota, srebra oraz ropy naftowej – 13 marca 2019 r.
Następny artykułGoldman: Funt na 3-letnich maksimach w przypadku opóźnienia Brexitu
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here