Naga MarketsW czasach, gdy służby medyczne i naukowcy starają się opanować pandemię koronawirusa SARS-CoV-2, rządy i decydenci polityczni mierzą się z poważnym kryzysem gospodarczym. Komisja Europejska zamierza przeznaczyć aż 2,6 bln euro na odbudowę gospodarki. W tym celu instytucja zamierza m.in. wyemitować obligacje o łącznej wartości 750 mld euro.

  • Komisja Europejska zamierza przeznaczyć 2,6 bln euro na odbudowę gospodarki
  • Kurs euro spadł o ponad 15 gr.

KE zamierza ratować gospodarkę przed recesją

Komisja Europejska przedstawiła wniosek w sprawie kompleksowego planu odbudowy. Aby proces tej odbudowy przebiegał w sposób zrównoważony, równy, solidarny i sprawiedliwy we wszystkich państwach członkowskich, Komisja Europejska proponuje utworzenie nowego narzędzia służącego odbudowie Next Generation EU, wbudowanego w skuteczny, nowoczesny i odnowiony długoterminowy budżet UE.

Te artykuły również Cię zainteresują
W związku z nierównomiernym rozkładem szkód gospodarczych na kontynencie spowodowanych kryzysem, inicjatywa Komisji ma na celu stworzenie prawdziwej unii fiskalnej dla 27 państw członkowskich. Stojąc w obliczu największej recesji w historii wspólnoty, UE zamierza zebrać środki, które następnie zostaną przeznaczone na wsparcie krajów najbardziej poszkodowanych, które to z kolei zwolnione będą z konieczności spłacenia owych “pożyczek”.

Unijni dyplomaci mają negocjować warunki tego programu podczas zaplanowanego na 19 czerwca br. szczytu. Już dziś wiadomo jednak, że nie będą to proste rozmowy. Mimo, iż wspólnotę tworzy 27 krajów, to każdy z nich dość mocno ceni sobie swoją suwerenność.

Warto w tym miejscu przypomnieć także, że UE zrzesza kraje skrajnie różne nie tylko kulturowo, lecz również i finansowo. Z jednej strony znajdują się bowiem kraje północy, które bardzo rozsądnie podchodzą do kwestii finansów, z drugiej zaś mamy kraje południa, które nie widzą problemu w nadmiernym zadłużaniu.

Zgodnie z propozycją Komisji Włochy dostaną 81,8 mld euro dotacji, Hiszpania 77,3 mld euro, Grecja 22,5 mld euro, a Francja 39 mld euro.

Tak znaczne różnice mogą doprowadzić do powstania podziałów. Mało prawdopodobne wydaje się bowiem, by bogatsze kraje bez żadnego oporu zgodziły się spłacać długi beztrosko żyjących południowców.

– To decydujący moment dla Europy. Nasza gotowość do działania musi sprostać wyzwaniom, przed którymi wszyscy stoimy – wskazała przewodniczący Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

Plan UE jest zgodny z ogólnym zarysem propozycji przedstawionej na początku tego miesiąca przez niemiecką kanclerz Angelę Merkel i prezydenta Francji, Emmanuela Macrona. Przewiduje on, że Komisja Europejska wyemituje obligację o wartości 750 miliardów euro, z czego 500 miliardów zostanie wypłacone w formie dotacji, a resztę w formie pożyczek.

– Nasz wspólny budżet jest centralnym elementem europejskiego planu odbudowy. Dodatkowy potencjał narzędzia Next Generation EU oraz wzmocnione wieloletnie ramy finansowe pozwolą na wspieranie państw członkowskich i gospodarki. Dzięki sile solidarności Europa stanie się bardziej konkurencyjna, odporna i suwerenna – wskazał komisarz JohannesHahn, odpowiedzialny za budżet UE.

Kurs euro spadł o ponad 15 gr.

Spoglądając na notowania pary walutowej EUR/PLN zauważymy, że kurs euro osłabia się w relacji do polskiego złotego niemal nieprzerwanie od dwóch tygodni. Wskutek tej deprecjacji euro potaniało o 15 groszy osuwając się tym samym do najniższego poziomu od połowy marca br. Jeżeli tylko tendencja ta będzie kontynuowana, w najbliższym czasie oczekiwać moglibyśmy nawet ponownego przetestowania bariery 4,40 zł.

EURPLN Daily

Autor poleca:


logo Naga MarketsNaga Markets jest autoryzowany i regulowany przez CySEC. NAGA Markets jest członkiem założonej w 2015 roku, notowanej na niemieckiej giełdzie grupy FinTech THE NAGA Group AG. Ze względu na bezpieczeństwo funduszy, obsługę klienta na wysokim poziomie oraz szybką realizację zleceń, broker posiada ogromne zaufanie wśród traderów na całym świecie.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułKurs dolara ponownie słabnie, zmiany są jednak kosmetyczne
Następny artykułJan Czeremcha zrezygnował z funkcji wiceprezesa zarządu Idea Banku
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here