Naga Markets

Komisja Europejska proponuje cenę maksymalną dla prąduSzefowa Komisji Europejskiej wskazała w dzisiejszym wystąpieniu, że Unia Europejska rozważy wprowadzenie maksymalnej ceny dla wytwarzania energii elektrycznej na poziomie 200 EUR za MWh.

Komisja Europejska proponuje cenę maksymalną dla prądu

Cena ta ma dotyczyć wszystkich źródeł energii takich jak wiatr, energia słoneczna, energia geotermalna, hydroenergia, biomasa, gaz wysypiskowy, gaz z oczyszczalni ścieków, biogaz, energia nuklearna, węgiel brunatny czy ropa naftowa. UE rozważy, czy wprowadzić w to również gaz LNG oraz gaz pochodzący z gazociągu, głównie z Rosji.Co więcej plan ma również zakładać obowiązkową redukcję zużycia energii w zakresie 10-15%, a redukcja w szczycie użycia ma wynosić 5%.

UE rozważa różne opcje w stosunku do gazu LNG, aby pozostać konkurencyjnym dla eksporterów gazu. Gaz LNG jest obecnie kluczowym źródłem energii w Europie, dlatego nałożenie maksymalnej ceny mogłoby ograniczyć chęć takich dostawców jak USA, Katar czy Australia do przesyłania większej ilości dostaw do Europy.

Nie obserwujemy bardzo dużych zmian cenowych. Gaz w Europie spada minimalnie do ok. 236 EUR/MWh dla kontraktu miesięcznego. Ceny prądu w kontraktach w perspektywie rocznej nie zmieniają się mocno, ale obserwujemy spore spadki w cenach obecnych. We Francji w przeciągu kilku dni ceny spadły z okolic 800 EUR/MWh do ok. 440 EUR/MWh.

Autor: Dom Maklerski XTB.

Zobacz również:Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>

Chcesz wrócić na stronę główną? Kliknij >>

XTB

Conotoxia

Poprzedni artykułTesla ma potencjał do dalszych wzrostów, twierdzi analityk Goldman Sachs
Następny artykułJen na łopatkach. Decydenci nie mogą zrobić nic, aby zatrzymać spadki jena
Comparic.pl jest portalem tworzonym przez traderów, z myślą o traderach. W naszej codziennej pracy skupiamy się na dostarczaniu Państwu najświeższych rynkowych informacji, wartościowych analiz, praktycznych i realnie testowanych strategii inwestycyjnych, ciekawostek ze świata bankowości centralnej i makroekonomii oraz wywiadów z najbardziej poważanymi osobami w branży.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here