Naga MarketsKomisja Europejska złożyła formalną skargę na giganta z Mountain View w sprawie praktyk monopolistycznych w swoim systemie operacyjnym na urządzenia mobilne – Android. Zdaniem KE Google wykorzystuje swoją pozycję do promocji swoich aplikacji zamiast rozwiązań konkurencji.

“Google stosuje dopracowaną strategię mającą na celu ochronę i ekspansję swojej dominującej pozycji na rynku mobilnym” – powiedziała podczas konferencji prasowej Margarethe Vestager – przedstawicielka Komisji Europejskiej. “Google nadużywa swojej pozycji. Szkodzi przez to konsumentom oraz hamuje rozwój innowacyjności” – dodała.

Te artykuły również Cię zainteresują
Według oświadczenia prasowego, Komisja złożyła skargę przeciwko gigantowi z Mountain View na podstawie trzech głównych czynników:

  • wymaganie od producentów pre-instalowania na swoich urządzeniach przeglądarki Google Chrome oraz korzystania z wyszukiwarki Google jako podstawowego narzędzia do wyszukiwania informacji;
  • dawanie specjalnych zniżek finansowych producentom oraz operatorom komórkowym, którzy zdecydują się na instalację aplikacji Google na swoich urządzeniach;
  • zakazywanie producentom sprzedaży urządzeń mobilnych mających konkurencyjny system operacyjny oparty na otwartym kodzie Androida.

W oświadczeniu opublikowanym przez pracującego w Google Kenta Walkera możemy przeczytać, że “Android pomógł w promocji niezwykłego i zrównoważonego ekosystemu, opartego o system open-source i otwartej innowacyjności. Cieszymy się z możliwości współpracy z komisją Europejską, mamy zamiar zademonstrować, że Android jest dobry dla konkurencyjności oraz konsumentów”.

Inwestuj w akcje zagranicznych spółek dzięki TMS Brokers

Jeśli Google przegra sprawę z Komisją Europejską, to może zostać zmuszony do zapłaty kary w wysokości 6,5 mld € lub równowartości 10% przychodów osiągniętych w 2015 roku. Spółka ma 3 miesiące na formalną odpowiedź na postawione zarzuty.

googleConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here