Naga MarketsFlaga Włoch powiewająca na wietrzeUnia Europejska poczyniła pierwszy krok w kierunku nałożenia kar na Włochy po odrzuceniu projektu budżetowego i tłumacząc, że wydatki populistycznego rządu naruszają zasady fiskalne zjednoczonego bloku. W tym samym czasie wicepremier, Mateo Salvini, potwierdzał, że jest gotowy zgodzić się na małe zmiany w budżecie, jednak jego główne elementy – obiecane wyborcom – nie podlegają negocjacji. W reakcji na najnowsze doniesienia z Brukseli kurs euro umacnia się podczas popołudniowego handlu.


Włosi z kolejnym problemem, czeka ich procedura nadmiernego deficytu

„Komisja Europejska odrzuciła poprawiony projekt włoskiego budżetu tłumacząc, że dokument w poważny sposób narusza unijne reguły. Przedstawiciele Komisji już zapowiedzieli, że wobec kraju zostanie uruchomiona procedura nadmiernego deficytu. Niemniej jednak, włoski rząd utrzymuje wcześniejsze stanowisko i nie chce zmienić założeń budżetu dotyczących długu. Po decyzji Komisji kurs EURUSD wyznaczył nowe dzienne maksimum” – komentują analitycy X-Trade Brokers.

Te artykuły również Cię zainteresują
Według Valdisa Dombrovskisa piastującego rolę wiceprezydenta Komisji Europejskiej, plany budżetowe Włoch na 2019 rok niosą ze sobą ryzyko destabilizacji lokalnego, a co za tym idzie również europejskiego rynku. Reguły fiskalne UE jasno mówiąc, że członkowie bloku monetarnego muszą utrzymywać deficyt budżetowy poniżej 3% łącznego PKB i zadłużenie poniżej 60% PKB. Kraje, których dług przekracza wspomnianą wartość są zmuszone do wdrażania środków naprawczych, aby redukować niekorzystny bilans przy utrzymaniu zadowalającego tempa. W tym momencie dług Rzymu jest dwukrotnie większy niż dopuszcza Unia i zdaniem brukselskich urzędników nie topnieje odpowiednio szybko.

Posunięcie Komisji było szeroko przewidywane, biorąc pod uwagę niechęć włoskiego rządu do pójścia na ustępstwa w stosunku do swojego ekspansywnego budżetu. Jest to jednak ważny krok dla urzędników w Brukseli, którzy w ostatnich miesiącach mieli nadzieję, że presja rynkowa zmusi Włochy do wycofania się z kontrowersyjnych planów, uniemożliwiających dalszą konfrontację.

Notowania euro na sesyjnych szczytach

Informacje napływające bezpośrednio z Brukseli spowodowały, że kurs euro do dolara testował poziomy powyżej 1,1410 wyznaczają nowe maksima sesyjna. Od zeszłego tygodnia EUR/USD zyskuje już ponad 2 centy, korygując część tego ruchu w trakcie sesji poniedziałkowej. Wtorek przynosi odbicie i rysuje wyraźną strefę wsparcia na wysokości średniej ruchomej, zniesienia Fibonacciego oraz poziomie 1,1380:

21.11.2018 EURUSD (1)
EUR/USD H1 – Eurodolar zyskuje za sprawą doniesień KE odnośnie włoskiego budżetu

W przypadku euro do polskiej złotówki reakcja była zdecydowanie bardziej ograniczona i notowania o godzinie 13:00 testują poziom 4,30, osuwając się o 3 grosze z poniedziałkowych maksimów.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here