Naga Marketsflaga unii w Brukseli na tle niebaKomisja Europejska obniżyła prognozy wzrostu dla strefy euro oraz dla samych Niemiec ostrzegając, że nasilające się napięcia w handlu zagrażają pogorszeniu dalszych perspektyw. Dotychczas większość obniżek była niewielka w porównaniu z poprzednim raportem z lutego. Urzędnicy w Brukseli ostrzegali już wtedy, że ryzyko pogorszenia perspektyw regionu pozostaje „widoczne”. Niedawna eskalacja konfliktu na linii USA – Chiny sprawia, iż rośnie awersja do ryzyka na całym świecie, również w Europie.


Kolejne negatywne informacje mogą doprowadzić do trwałego spowolnienia

W raporcie możemy przeczytać, iż prognozy odzwierciedlają wyraźniejszą słabość w regionie, która pojawia się z powodu spowolnienia w gospodarce światowej, nierozwiązanych sporów handlowych i wyjątkowej słabości w produkcji. Tymczasem nastroje również spadają z powodu zakłóceń w przemyśle motoryzacyjnym, niepokojów społecznych i niepewności związanej z Brexitem.

Komisja Europejska obniża prognozy dla strefy euro
Komisja Europejska obniża prognozy wzrostu dla strefy euro, źródło: Komisja Europejska

Kiedy początkowe terminy dla negocjacji handlowych między USA, a Chinami i dla Brexitu minęły bez rezolucji, wciąż pojawiają się dodatkowe niepewności. Wzrost napięć handlowych może okazać się poważnym szokiem dla światowej gospodarki – zaznaczyła Komisja Europejska w swoim raporcie kwartalnym.

europa kontynentKomisja próbowała wprowadzić optymistyczny wydźwięk sprawozdania wskazując, że gospodarka strefy euro okazała się odporna na „mniej korzystne” globalne warunki. Choć widzi słabszy wzrost w tym roku – zaledwie 1,2 proc. – prognozuje odbicie do 1,5 proc. w 2020 r. Jednak to wciąż mniej niż 1,6 proc. prognozowane na początku tego roku. Komisja stwierdziła, że ​​jej prognozy opierają się na założeniu, że niepewność w handlu i polityce spadnie, a przynajmniej nie wzrośnie. Ostrzegła jednak, że wszelkie odstępstwa od ich bazowego scenariusza mogą prowadzić do „bardziej trwałego spowolnienia”.

Jednak niektóre gospodarki nadal zmagają się ze słabą kondycją, szczególnie we Włoszech, gdzie wzrost w 2019 r. może osiągnąć zaledwie 0,1%. To niewątpliwie uderzyłoby w finanse publiczne i doprowadziło do wzrostu deficytu w tym oraz przyszłym roku. Z kolei szef niemieckiego producenta samochodów BMW powiedział we wtorek, że sytuacja gospodarcza „staje się coraz bardziej wymagająca”, a warunki biznesowe „powinny pozostać niestabilne”.

Kurs euro spada w wyniku słabszych prognoz

Na informacje o obniżce prognoz przez Komisję Europejską, obligacje strefy euro wzrosły, a euro osłabiło się względem dolara i obecnie oscyluje w okolicach poziomu 1,1180. Rentowności niemieckiego 10-letniego długu spadły poniżej zera do -0,04 proc. Trend jest kontynuowany, ponieważ słabszy wzrost gospodarczy i brak celu inflacyjnego zmusiły Europejski Bank Centralny do utrzymania stóp procentowych na niskim poziomie.

Komisja Europejska obniża prognozy dla strefy eurotokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here