Naga MarketsPrezes Fed, Janet Yellen
Prezes Fed, Janet Yellen

Wczoraj o godzinie 20:00 opublikowano protokoły z październikowego posiedzenia Federalnego Komitetu Otwartego Rynku (FOMC). Jeżeli jesteście ciekawi co powiedziała prezes Janet Yellen i spółka oraz jak komentowały to największe banki, to zapraszamy do lektury. W tekście między innymi spojrzenie Danske, BofA, Barclays Capital oraz CIBC.


BofA – Przeterminowane minutes nie zrobiły wrażenia na USD

Po publikacji wczorajszych protokołów FOMC na dolarze amerykańskim nie obserwowaliśmy wyraźniejszych ruchów. Minutes nie dostarczyły bowiem niczego nowego i pokazały jedynie to, co ryni wiedział już od dawna.

Komitet zwrócił większą uwagę na bazujące na danych rynkowych pomiary oczekiwań inflacyjnych i zaprezentował trochę bardziej gołębi ton (w porównaniu do oświadczenia) co doprowadziło do delikatnego osunięć na niekorzyść amerykańskiego dolar.

Danske – delikatnie gołębi FED

Część członków FOMC wyraziło obawy, że osiągnięcie docelowego poziomu inflacyjnego w najbliższych latach może być bardzo trudne. Oprócz tego „większość” podkreśliła istotność stałego monitorowania długoterminowych oczekiwań inflacyjnych i natychmiastowej reakcji w razie jakichkolwiek osunięć.

Protokoły podobnie jak październikowe oświadczenie nie wspominały nic o sytuacji gospodarczej i finansowej gospodarce światowych, czy też o związanej z tym aprecjacji dolara. Powodem ma być fakt, że „większość członków FOMC widzi, że ostatnie zmiany w globalnej gospodarce nie mają wyraźnego wpływu na gospodarkę lokalną”.

W czasie FOMC dyskutowano również na temat frazy „wydłużony okres czasu”. Nie padły jedna żadne wskazówki, że zostanie ona zmieniona w grudniu.

Barclays – coraz większe problemy FEDu z komunikacją

Zdaniem analityków Barclays Capital minutes były tylko delikatnie bardziej gołębie od październikowego oświadczenia. Komitet pozostał pewny co do prognoz gospodarczych, zakładając dalszy rozwój rynku pracy oraz wzrost inflacji w stronę docelowych poziomów.

Największym wyzwaniem pozostaje efektywne zakomunikowanie przejścia od opierających się na kalendarzu instrukcji wyprzedzających dot. podwyżki stóp na forward guidance oparty o dane makroekonomiczne, bez jednoczesnego wprowadzania nadmiernej zmienności na rynkach. W związku z tym FOMC porzuci najprawdopodobniej frazę „wydłużony okres czasu” w grudniu.

CIBC – szybkie spojrzenie na protokoły FOMC

Pomimo opinii wcześniejszych instytucji, CIBC jest przekonany, że FOMC poświęca zdecydowanie więcej uwagi stagnacji gospodarczej na świecie niż może się wydawać. Nie zmienia to oczywiście faktu, że nie przywiązuje wagi do krajowych problemów gospodarczych. Zdaniem analityków CIBC spora część członków FOMC wcale nie posiada bardzo pozytywnej opinii odnośnie obecnego stanu amerykańskiego rynku pracy.

FED nie ma pojęcia jak przekazać rynkom informację o normalizacji polityki

Rynki nie były zbytnio zainteresowane wczorajszym posiedzeniem FOMC. Notowania akcji drgnęły jedynie z ledwością, na walutach ruchy były niewiele większe. Z całokształtu minutes wyciągnąć można jedną tezę:

Federalna Komisja Otwartego Rynku nie wie jak zakomunikować chęć podwyżki stóp procentowych

Większość członków uznała, że niezbędne jest wprowadzenie nowego języka do instrukcji wyprzedzających, aby wyklarować sposób w jaki Komitet przedstawić chęć rozpoczęcia procesu podwyższania stóp procentowych. Całość ma opierać się o przyszłe informacje makroekonomiczne.

Ta część jest jak najbardziej w porządku. Silnie w oczy rzuca się jednak dyskusja odnośnie frazy „wydłużony okres czasu”. Zaledwie dwa słowa (considerable time) wywołują ogromną dyskusję nie tylko wśród członków FOMC, ale i rynków. Część przedstawicieli Komitetu opowiada się za usunięciem frazy, druga część boi się jednak, że będzie to fałszywym sygnałem wprowadzenia silnych zmian przez FED.

Jeżeli ktoś odniósł wrażenie, że z miesiąca na miesiąc tworzy się coraz większy bałagan, to na pewno nie znalazł się w błędzie.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here