Naga MarketsKakaoPotężny ,,młotek” będący niemal sumą wszelkich strachów, a zarazem rozwianych jakby też z hukiem złudzeń, iż ceny ropy naftowej mogą w średnim terminie zyskiwać, spowodował, że zeszłotygodniowe notowania paliw traciły na wartości z impetem dawno nie oglądanym.

W rezultacie kurs ropy WTI obniżył się w omawianym okresie o –15,3 % (spadek o 42,36 USD/bbl), a Brent o –14,8 % (spadek do 50,65 USD/bbl). Tymczasem nie tylko azjatycka, lecz także zwyczajowa amerykańska aktywność inwestorów przypadająca już na drugi dzień świąt, spowodowała, że wczoraj rynki paliw odnotowały nie wiele mniej spektakularną ,,remontadę”. W jej efekcie kurs zyskał: +9,6 % (wzrost do 46,61 USD/bbl), a ropy Brent: +8,7 % (wzrost do 55,22 USD/bbl).

Obiecujące złoto

Zarówno przedświąteczny tydzień, jak i wczorajsze jego notowania sieciowe, okazały się dość pomyślne dla złota. Kruszec podrożał w minionym tygodniu w ramach sieciowego obrotu elektronicznego o +1,6 %, a na fixingu: + +2,1 %. W sumie zaś w trakcie trzech minionych miesięcy, z uwzględnieniem wczorajszej sesji sieciowej (+podrożał w sumie prawie +6 %).

Zyskiwały także zeszłotygodniowe ceny srebra (sieć:+0,4 %, fixing:+0,6 %), taniały natomiast platyny (sieć: –0,8 % fixing: –0,5 %), a palladu straciły w sieci (–0,5 %), z drożały na fixingu: +0,7 %). Ciągle podtrzymuję też pogląd, że wyceny kruszcu są ,,przyczajone”, skrywając swój rzeczywisty potencjał. W kontekście jednej z jego odsłon, warto w tym kontekście przypomnieć pewną prognozę z 2009 r., wedle której, że w przyszłości trudnym będzie znalezienie momentu, w którym kurs ,,żółtego metalu” spadnie poniżej 1000 dolarów za uncję. Póki co, przez niemal dekadę jakoś się to sprawdza…

Zeszły tydzień przyniósł nam również wyraźne przeceny notowań metali przemysłowych, poza ołowiem (+2,9 %), taniały: aluminium (–1,3%), cyna (–0,1 %), cynk (–2,1 %), miedź (Nowy Jork: –3,3 %, Londyn: –2,4 %), nikiel (–0,9 %). Wczoraj w obliczu nieczynnego London Metal Exchange, o +1,5 % podskoczyły nowojorskie ceny miedzi.

Realizacja zysków na pszenicy

Tydzień poprzedzający Boże Narodzenie przyniósł również zniżki cen wielu towarów rolno – spożywczych. Na parkietach na których handluje się kontraktami na zboża i rośliny oleiste, realizacja dwucyfrowych, tzn. kilkunastoprocentowych wzrostów w tym roku cen pszenicy, przełożyła się na ubiegłotygodniowy spadek jej notowań (zwykła: –3,5 %, twarda/czerwona: –3,7 %). Pociągał on za sobą podobne reakcje na kursach kukurydzy (–1,6 %), soi (fasolka: –2,3 %, mączka: –0,5 %), owsa (–4,2 %), rzepaku (–1,4 %) oraz ryżu (–1,8 %). Wczorajszy handel był de facto repliką poprzedniego tygodnia w ramach  której spadki wszystkich ww. towarów oscylowały około –1 %.

Podobną reakcję widzieliśmy w minionym tygodniu na parkiecie ,,mięsa czerwonego”, gdzie taniała wieprzowina (–5,5 %), nie mającą już chyba szans na dodatnią tegoroczną stopę zwrot (aktualnie jest to: ok. –16 %), a zyskiwała ,,walcząca” o dodatnie za 2018 rok. YTD – wołowina. Jej notowania zyskiwały w minionym tygodniu pomiędzy: +1,5 % (młode woły) a +1,0 % (żywiec), w rezultacie YTD za 2018 r. na trzy ostatnie sesje przed końcem br. wynosi odpowiednio: +2,3 % i +0,9 %.

Softy, czyli kakao i długo, długo nic…

Wśród tzw. softów oraz bawełny wiadomo przede wszystkim to, że ze znakiem dodatnim zakończy kończący się 2018 r. na kakao, które od początku br. zyskało: +28,3 %, do tej progresji dodało w poprzednim tygodniu: +3,8 %, a tylko wczoraj aż +4,8 %. Notowania kawy zyskiwały w przypadku Arabiki: +2,1 % (wczoraj:+1,6 %), a Robusty: +2,5 % (wczoraj Londyn nie pracował), lecz ich tegoroczna stopa zwrotu pozostaje mocno ujemna, i wynosi w zależności od gatunku – stosownie: –17,7 % oraz –11,8 %. Notowania cukru zmieniły się w ubiegłym tygodniu raczej niewiele (biały – londyński: –0,5 %, brązowy/trzcinowy: –0,7 %, wczoraj: –0,1 %), niemniej od początku roku są wyraźnie ,,pod kreską”: –14,4 %, –18,3 %. Znacznie ciekawszą sytuację, zwłaszcza w obliczu zeszłotygodniowej dynami mamy na mrożonym koncentracie soku pomarańczowego (–8,3 %, wczoraj: –0,4 %) oraz wspomnianej już bawełnie (–7,6 %/wczoraj: +1,2 %). Straciły one mianowicie prawie tyle, ile wynosi ich roczna stopa zwrotu na ten moment, czyli: –6,9 % i –6,6 %, oznacza to, że o ich YTD przesądzą trzy ostatnie sesje br., tj. dwie w tym tygodniu i ta sylwestrowa.

 Wojciech Szymon Kowalski – EFIX Dom Maklerski S.A.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here