Naga Markets  • Bank Centralny Turcji będzie miał kolejną możliwość wsparcia tureckiej liry
  • Dane API prawdopodobnie pokażą spory spadek zapasów ropy
  • Europejskie odczyty PMI przyciągną uwagę inwestorów o poranku

Po spokojnym poniedziałku nadszedł dość ciekawy wtorek. Dzisiejsze odczyty PMI ze Stanów Zjednoczonych mogą spowodować dodatkową zmienność na parze walutowej EURUSD. Niemniej, największą uwagę inwestorów przyciągnie dzisiejsza decyzja Banku Centralnego Turcji zaplanowana na godzinę 13, zważywszy na to, że turecka lira osiągnęła ostatnio swoje nowe minima. Natomiast traderzy surowcowi będą dzisiaj szczególnie zainteresowani najnowszymi cotygodniowymi danymi API o zapasach ropach naftowej.

13:00 – Decyzja Banku Centralnego Turcji: Ciężko zakwestionować fakt, że Bank Centralny Turcji nie chciał ratować liry poprzez niedopasowanie stóp procentowych do poziomu inflacji. Po wielu zatargach z prezydentem Erdoganem CBRT w końcu zaczął reagować na rosnące ceny w kraju i zmienił znacząco swoja politykę monetarną. Dzisiaj władze monetarne mają kolejną możliwość uratowania tureckiej waluty. Oczekuje się, że bank prawdopodobnie wykona podwyżkę głównej stopy procentowej  o 100 punktów bazowych. Tygodniowa stopa repo osiągnęłaby tym samym wartość 18,75%. Jednakże, może nie być to wystarczające do uratowania tureckiej liry i uspokojenia obecnego tempa wzrostu cen w tureckiej gospodarce.

15:45 – Amerykańskie indeksy PMI za lipiec: Podczas gdy europejskie indeksy PMI spadają, nie można powiedzieć tego samego o wartościach indeksów zza Oceanu. Wartości dla usług i przemysłu rosły od początku tego roku, wzmacniając stanowisko Fedu, że gospodarka amerykańska jest silna. W czerwcu odczyt dla przemysłu nieoczekiwanie spadł. Wojna handlowa prawdopodobnie odcisnęła na tym sektorze swoje piętno, gdyż w prognozy lipcowe również wskazują na niewielki spadek. Z drugiej strony dane dotyczące usług powinny utrzymać swoją wcześniejszą wartość na poziomie 56,5 pkt. Dzisiejsze odczyty, podobnie jak europejskie, będą odczytami wstępnymi.

22:30 – Zapasy ropy naftowej API: Zeszłotygodniowy odczyt zapasów ropy naftowej okazał się nieoczekiwany. Wygląda na to, że geopolityka przejęła kontrolę nad tym rynkiem wraz z ostatnim nasileniem się sporu pomiędzy Stanami Zjednoczonymi i Iranem. Pomimo tego, że temat prawdopodobnie będzie wpływał najbardziej na ceny ropy, inwestorzy powinny przyglądać się z uwagą napływającym informacjom dotyczącym tego rynku. Ekonomiści sugerują, że dzisiejszy odczyt prawdopodobnie powinien pokazać w wysokości 3,2 miliona baryłek.

Para USDTRY odbiła się od niedawnego historycznego maksimum na poziomie 4,98. Para walutowa osiągnęła dolną krawędź krótkookresowej strefy wsparcia, która zawiera się w zakresie 4,74-4,80. Jeśli nie ujrzymy dzisiaj satysfakcjonujących kroków ze strony Banku Centralnego Turcji, możemy się prawdopodobnie spodziewać ponownego przełamania wspomnianej strefy w górę. Źródło: xStation5Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here