Naga MarketsRynek finansowy czeka na kolejne ważne wydarzenie tego tygodnia. Początek tego tygodnia wiązał się z sytuacją w Stanach Zjednoczonych, w których doszło do załamania procesu zmiany systemu opieki zdrowotnej. Również tym razem dzisiejsza sytuacja może stanowić ryzyko do dalszych wzrostów na euro względem dolara.


Dolar amerykański był wyprzedawany po tym jak doszło do wyłamania kilku senatorów z Partii Republikańskiej, którzy stwierdzili, że nie zamierzają popierać zdjęcia programu Obamacare i zaproponowanych zmian. Ta sytuacja wpłynęła negatywnie na amerykańskiego dolara, gdyż wskazuje, iż oczekiwana reforma podatkowa zostanie odwleczona w czasie. Dodatkowo wydźwięk ostatnich danych inflacyjnych w kontekście przemowy Janet Yellen może sugerować, iż stopy procentowe w Stanach Zjednoczonych nie zostaną podniesione w najbliższym czasie.

Z kolei dzisiaj ważne wydarzenie dla europejskiej waluty, która kontynuuje swoje wzrosty w ostatnich miesiącach. Sytuacja w strefie euro uległa diametralnej zmianie w roku bieżącym. Widać, że polityka monetarna mogła w istotny sposób wpłynąć na podbudowanie perspektyw gospodarczych oraz mogła usunąć ryzyko spadku inflacji poniżej zerowej wartości. Inflacja odbijała nawet blisko celu, co przy o wiele wyższym wzroście gospodarczym w stosunku do Stanów Zjednoczonych wywołało presję na zmianę kierunku w polityce monetarnej Europejskiego Banku Centralnego. Inwestorzy spekulują, że EBC powinien rozpocząć proces wyjścia z ultra luźnej polityki monetarnej. Biorąc pod uwagę ostatnich kilka jastrzębich komentarzy, rynek oczekuje, że może dojść do komunikacji już w tym momencie, że można spodziewać się ogłoszenia zmian we wrześniu tego roku. Teraz nie mamy do czynienia z publikacją nowych prognoz gospodarczych, dlatego z drugiej strony taka komunikacja może nadejść dopiero właśnie we wrześniu. Patrząc na wykres EURUSD można zobaczyć jego spore wykupienie oraz testowanie ważnych poziomów oporu z poprzedniego oraz bieżącego roku, co mogłoby sugerować potencjalny odwrót w przypadku rozczarowania dzisiejszą decyzją EBC.

Jak to wpływa na złotego? Wyższe potencjalne stopy w USA, czy w strefie euro to niezbyt dobra informacja dla złotego, w szczególności, że RPP nie wydaje się być chętna do zmian stóp procentowych w najbliższych miesiącach. Rentowności spadają, co wspiera polską walutę, pomimo czynników sezonowych, które w tym momencie powinny działać na niekorzyść waluty. Utrzymanie statusu quo ze strony EBC oraz dalsze niepewności w USA powinny utrzymać siłę polskiej waluty.

Przed godziną 09:30 za euro płaciliśmy 4,2057 zł, za dolara: 3,6486 zł, za franka: 3,8256 zł, za funta: 4,7530 zł.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here