Naga MarketsCena złota w górę w obliczu napięć politycznych.

Po mało wyrazistych czterech sesjach poprzedniego tygodnia, notowania złota dopiero w piątek zdefiniowały kierunek zmian – cena kruszcu wzrosła dynamicznie, przekraczając poziom 1520 USD za uncję i kontynuują zwyżkę również na początku bieżącego tygodnia.

Niewątpliwie stronie popytowej na rynku złota sprzyjają napięcia polityczne na świecie. Impulsem do piątkowej zwyżki okazały się słowa Donalda Trumpa o niechęci do zawierania jakiegokolwiek cząstkowego porozumienia z Chinami. Podejście „wszystko albo nic” wywołało zwątpienie w możliwość powodzenia nadchodzących negocjacji, głównie ze względu na dotychczasową historię rozmów. Pojedyncze, ale istotne kwestie, już parę razy doprowadziły do fiaska negocjacji, więc inwestorzy mają słuszne obawy, że tak stanie się i tym razem. Niemniej, jako przeciwwagę warto wymienić pozytywne wrażenia przedstawicieli USA i Chin z ubiegłotygodniowych rozmów na niższym stopniu dyplomatycznym.

Notowania złota – dane dzienne
Notowania złota – dane dzienne

Podwyższona awersja do ryzyka jest także wynikiem utrzymujących się napięć na Bliskim Wschodzie. Po niedawnych atakach na saudyjskie instalacje naftowe, Stany Zjednoczone zaostrzyły sankcje na Iran, a Pentagon zadecydował o umieszczeniu dodatkowych wojsk w rejonie Zatoki Perskiej w celu militarnego wsparcia Saudyjczyków. Mimo że wszystkie zainteresowane strony zdecydowanie opowiadają się przeciw otwartemu konfliktowi zbrojnemu, to wzrost napięć jest widoczny.

Złoto, traktowane przez wielu inwestorów jako „bezpieczna przystań”, na tym zyskuje. W piątek wyraźnie wzrosły aktywa funduszu SPDR Gold Trust. Presja na zwyżkę cen może się utrzymać, jednak wiele zależy od wyników rozmów handlowych USA i Chin, które zbliżają się wielkimi krokami. Warto pamiętać, że istotnym oporem na wykresie złota są okolice tegorocznych maksimów, czyli rejon 1555-1560 USD za uncję.

Miedź w dół, polityka wciąż istotna

Pod koniec minionego tygodnia na rynku miedzi pojawiło się trochę optymizmu. Niemniej, o bilansie piątkowej sesji – a jednocześnie o początku bieżącego tygodnia – zadecydowała polityka. To właśnie informacje polityczne przyczyniły się do spadku notowań miedzi poniżej poziomu 2,58 USD za funt, czyli do najniższego poziomu od prawie trzech tygodni.

W minionym tygodniu miały miejsce rozmowy dyplomatów ze Stanów Zjednoczonych oraz Chin, które obie strony uznały za konstruktywne. Niemniej, w piątek nastroje się znacząco pogorszyły. Po pierwsze, amerykański prezydent Donald Trump ocenił, że nie interesuje go cząstkowe porozumienie z Chinami, lecz długoterminowy kompromis – a to rozbudziło obawy, że droga do tego kompromisu bardzo się wydłuży, a wręcz do zgody może nie dojść nigdy. Po drugie, chińscy dyplomaci odwołali swoją wizytę w stanach Nebraska i Montana, co zasugerowało, że mogą oni nie traktować tej sprawy priorytetowo.

W obliczu informacji od polityków z USA i Chin, październikowe negocjacje będą wyjątkowo interesujące. Natomiast do tego czasu komentarze polityków i tak mogą istotnie wpływać na ceny. Obecnie notowania miedzi nie mają dużego potencjału spadkowego, ale to właśnie politycy mają ostatnie słowo.

Notowania miedzi w USA – dane dzienne
Notowania miedzi w USA – dane dzienne


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here