Naga MarketsDzisiejszy kalendarz ekonomiczny wypełniają ważne odczyty i wydarzenia. Przed nami decyzja Europejskiego Banku Centralnego odnośnie stóp procentowych, oświadczenie komitetu polityki pieniężnej i konferencja z udziałem Mario Draghi’ego. Oprócz tego poranny festiwal indeksu PMI dla usług według Markit i publikacja NFP przez USA.

Kalendarz ekonomiczny otwarły w nocy Chiny publikując wskaźnik PMI dla 27 różnych branż – w tym budowlanej, transportowej i telekomunikacyjnej. Odczyt na poziomie 55.00, poprzednio delikatnie wyższy (55.50).Po godzinie 9:00 rozpocznie się wspomniany festiwal odczytów PMI dla usług według Markit. Otworzy go Hiszpania (poprzednio 55.70, zakładane 55.00), zaraz po niej poznamy odczyty dla Włoch (poprzednio 51.60, zakładane 52.00), Francji (49.10, 48.20), Niemiec (56.00, 54.80), dla Europy (53.20, 52.80) oraz dla Wielkiej Brytanii (poprzednio 58.60).

Najważniejsze, czwartkowe wydarzenia rozpoczną się jednak o godzinie 13:45 naszego czasu, kiedy Europejski Bank Centralny będzie podejmował decyzje odnośnie stóp procentowych. Po zeszło miesięcznym obniżeniu stopy depozytowej rynki nie biorą jednak pod uwagę możliwości kolejnych obniżek w lipcu – co potwierdzają między innymi prognozy największych banków. Jakiekolwiek ruchy w tym zakresie okazałaby się sporą niespodzianką i mogłyby wpłynąć na zmienność EUR/USD.

Zaplanowane na kilkadziesiąt minut później (14:30) oświadczenie dotyczące polityki monetarnej ECB oraz konferencja prasowa z udziałem Pana Draghi’ego, również nie powinny przynieść żadnych zaskakujących informacji. W czerwcu Europejski Bank Centralny przedstawił rozbudowany zestaw narzędzi, dzięki czemu teraz może wstrzymać się od odważniejszych decyzji. Komitet polityki pieniężnej będzie chciał zobaczyć jak obecne zmiany wpływają na realną gospodarkę – dlatego dalszych działań ze strony ECB spodziewalibyśmy się dopiero w Q3-Q4 roku 2014 (mowa tutaj między innymi o dalszych obniżkach stóp i wprowadzeniu luzowania ilościowego na szeroką skalę).

Co do samej konferencji prasowej, Mario Draghi utrzyma dotychczasowy, gołębi ton. Usłyszymy z pewnością, że dodatkowe narzędzia polityki pieniężnej zostaną wprowadzone gdy pojawi się rzeczywiste ryzyko deflacji lub gdy inflacja będzie wzrastała „zbyt ospale”. Bardzo prawdopodobne, że poruszony zostanie również temat LTRO oraz zapewnienia przepływów funduszy bezpośrednio do rzeczywistej gospodarki. Dzisiejsze posiedzenie nie powinno mieć więc większego wpływu na rynki, ani na wyraźną deprecjację wartości euro.

Dokładnie o tej samej godzinie (14:30) napływ szeregu danych z drugiej strony Atlantyku. Rozpoczniemy od NFP (zatrudnienia w sektorze pozarolniczym) – konsensus mówi o wysokim odczycie powyżej 200 tysięcy (dokładnie 213 tys.) w porównaniu do 217 tys. z zeszłego miesiąca. Bilans handlowy ma ulec delikatnej poprawie (konsensus 45.2 mld vs 47.2 mld USD). Stopa bezrobocia utrzyma się najprawdopodobniej na niezmiennym poziomie 6.3%.

Dzisiaj czeka nas jeszcze jeden, istotny odczyt z amerykańskiego rynku pracy – jobless claims. Wskaźnik mówi ile osób w ubiegłym tygodniu po raz pierwszy ubiegało się o zasiłek dla bezrobotnych, a ile złożyło wnioski ponownie. Poprzedni odczyt na poziomie 312 tys., spadkowa dynamika w przeciągu minionych tygodni pokazuje jednak, że dzisiaj możemy spodziewać się lepszego wyniku.

invest

Czy ECB mimo wszystko zaskoczy? Czy amerykańskie dane kolejny miesiąc z rzędu utrzymują się na niezwykle pozytywnych poziomach? Wszystkiego dowiemy się już dzisiaj o 14:30!Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas

Conotoxia

Obejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here